FFA Focus

Što bi nam PlayStation mogao donijeti u 2016. godini?‏

Donosimo deset najvažnijih tema, događanja i predviđanja za PlayStation u 2016. godini.

Ova godina bi zasigurno trebala biti jedna od najvažnijih godina za PlayStation 4 i Sony na poslovnom planu koji se tiče hrpe vrhunskih naslova iz njihovih vlastitih studija, kao i onih nenajavljenih ekskluziva od studija koji su bili poprilično tihi zadnjih nekoliko godina. Također nas očekuje i izlazak toliko iščekivanog PlayStation VR-a koji bi trebao „zapaliti“ VR scenu.

U nastavku vas čeka više o igrama, očekivanim najavama, PS VR-u i predviđanjima što će se dogoditi s PlayStationom S3 i PS Vitom u u godini pred nama.

1. Ekskluzive za PlayStation 4

Znamo da je Sony bio malo tih u protekle dvije godine što se tiče velikih AAA ekskluziva po kojima je bio poznat kao dominanta platforma za ekskluzive u slučaju PS3. Ono što je Sony pokazao protekle dvije godine je to da je bio spreman na rizik novih IP-eva kao što su: Driveclub, The Order: 1886, Until Dawn i Bloodborne. Potonji naslov je bio i daleko najveći hit na PS4, ali ni ostali novi IP-evi nisu bili loši za svoj debi (pogotovo Until Dawn). Knack je bio nešto manje uspješan kod publike i kritike. Naravno, bilo je i poznatih ekskluziva poput odličnog inFamous: Second Sona i Killzone Shadow Falla, kao i dobrih remastera i to ovako, kada se stavi sve na hrpu, ni ne izgleda loše. Ali Sony i PlayStation mogu bolje od toga – puno bolje.

https://www.youtube.com/watch?v=IOmPDvVz3MA

Ono što se najviše ističe za 2016. kao i vjerojatno najiščekivaniju igru godine je Uncharted 4: A Thief’s End koji će biti i zadnji Uncharted naslov u režiji genijalaca iz Naughty Doga. Svi su spremni za Uncharted, sada se samo čeka taj 26. travnja da ga svi zaigramo i oprostimo se od Nathana. Uz spomenuti Uncharted velika godina će biti i za Guerilla Games s novim IP-om Horizon: Zero Dawn koji je oduševio na prvom prikazu na posljednjem E3 sajmu. Horizon: Zero Dawn predstavlja totalni zaokret za Guerilla Games, koji je pionir u FPS žanru s poznatim Killzone serijalom, te je ovo za njih novi ogromni izazov u RPG/open world žanru. Jedva čekamo da i to ove godine zaigramo samo na PS4.

Polyphony Digital je na zadnjem Paris Game Showu napokon prikazao novu Gran Turismo igru pod imenom GT Sport. Iako nemamo puno informacija o novom nastavku, znamo da bi se trebao fokusirati na FIA međunarodna online natjecanja, kao i na čisto motorsportsko utrkivanje. Također izlazi ove godine i nadamo se da će najveća PlayStationova franšiza popraviti gorak okus od izlazaka Gran Turisma 5 i Gran Turisma 6 koji ipak nisu opravdali očekivanja fanova.

tlg.jpg

Zadnja igra u ovom mini osvrtu koja će biti vrlo važna za PS4, ali i za obožavatelje, je The Last Guardian. Igra koju smo napokon opet vidjeli na posljednjem E3-ju nakon dugih 6 godina, igra koja je sve oduševila iako je bila potpuni misterij. U tih 6 godina gotovo je postala jedan mit, legenda, nešto kao i P.T. demo. TLG je najavljen po drugi put i to samo za PS4 te izlazi nešto kasnije ove godine. Nadamo se da nas neće razočarati.

Osim gore nabrojanih igara također bi trebale biti jake i ostale ekskluzive: Street Fighter V, No Man’s Sky, Ratchet and Clanck, The Tommorow Child, The Witness, Wild, Abzu, Final Fantasy 7 Remake… Čini se da će ovo biti jedna od najjačih godina što se PlayStationovih ekskluziva tiče te se samo zbog ovoga isplati kupiti PlayStation 4 i upasti u novu generaciju zabave.

2. PlayStation VR

Ove godine PlayStation VR će biti velika stvar u svijetu gaminga i zabave. PS VR kao prvi ozbiljni VR uređaj velika je stvar jer bi ozbiljni VR gaming napokon trebao postati zbilja te zasigurno dječački san svih nas koji smo gledali razne znanstveno-fantastične filmove i zamišljali se u nevjerojatnom svijetu mašte u kojima se možemo okretati u 360 stupnjeva, imati interakciju s virtualnim svijetom iz jedne potpuno nove dimenzije, čak i gledanje filmova učiniti sasvim drugačijim i zabavnijim.

psvr.jpg

PS VR trebao bi izaći u prvoj polovici ove godine po zasada nepoznatoj cijeni, ali očekuje se cijena u rasponu 300–350 eura.

Hoće li virtualna stvarnosti biti gimmick ili revolucija za gaming – to ćemo ubrzo doznati. Trenutno možemo samo nagađati i zamišljati dok to sami ne probamo.

3. Najava novih ekskluziva

Pokraj hrpe ekskluziva koje nas čekaju ove godine na PlayStationu 4 ima i onih koje nisu najavljene i koje nas ipak očekuju 2017. godine od nekoliko SCE studija. Prvi developer na listi je Bend Studio za kojega nismo puno čuli od daleke 2011. kada su izbacili fantastični Uncharted: Golden Abyss za PS Vitu (ako imate ili planirate uzeti PS Vitu, to je must buy). Bend Studio radi na novom IP-u od 2011. i to je, nažalost, sve što znamo. Ove godine na E3-ju očekuje se najava, a očekivanja zasigurno nisu mala nakon svih tih godina, no razumljivo je da im treba vremena jer imaju samo 50-ak zaposlenika.

Drugi developer je Santa Monica koja radi na novom God Of War naslovu o kojemu isto ne znamo praktički ništa. Također očekujemo najavu na ovogodišnjem E3 sajmu. Treći i zadnji developer je Sucker Punch koji nakon debija na PS4 s dobro prihvaćenim inFamous: Second Sonom ohrabren ide u vjerojatno novi projekt izvan inFamous svijeta te će vrlo moguće predstaviti novi IP ili čak novi Sly naslov.

Dosta je nepoznanica, ali uzbudljiva godina je pred nama što se tiče najava novih ekskluziva i od second party developera koji zasigurno rade punom parom.

4. PlayStation Vita

PlayStation Vita od izlaska na tržište, sad već daleke 2011. godine, nije postigla veliki uspjeh kao njen prethodnik PSP, a od svih velikih najava o AAA naslovima u mobilnoj verziji, odličnog OLED ekrana, indie scene i ostalog ostao je samo pepeo. (Dobro, ne baš pepeo jer ovo zadnje nabrojano i drži PS Vitu na aparatima.)

PS Vita je postala prava riznica indie igara te se može slobodno nazvati indie mašinom jer, nažalost, to je sve što dobivamo zadnje dvije godine na PS Viti. Ne isplati se spominjati neke loše portove, a taj trend će se nastaviti i ove godine u polaganoj smrti odličnog komada hardvera koji je jednostavno izašao u krivo vrijeme pa su jadnu Vitu pojeli smartphoneovi i ostala čudesa bez kojih danas ne možemo živjeti. Ipak, možda doživimo pad cijene na 150 eura pa konzolica dogura do 20 milijuna do kraja svog života. Šteta.

5. PlayStation 3

PlayStation 3 ove godine slavi 10 godina. Woohoo! Da, ljudi, 10 godina… Gdje ste bili prije 10 godina (ne gdje ste bili ’91.)?

Super_Slim_PS3_35454664_35454666_35454667_35454668_04.jpg

Konzola koja lagano ide prema svome kraju, ali i dalje se ne da. Ipak, prodaja konzole i nove igre drastično su pale i to ne čudi jer Sony i dalje drži (pre)visoku cijenu za današnje vrijeme – 200 eura za 12 GB model i hardver star 10-ak godina. Malo previše pokraj vrlo povoljnog PS4 koji se danas može kupiti za već od 2200 kn ako se potrudite. Cijena je sigurno utjecala na daljnju prodaju PS3 koja će se možda prodati u nekih 3 milijuna komada ove godine. Možda bi pomoglo i rezanje cijene za 50-ak eura, Sony?

Inače, isplati se uzeti PS3 makar preko oglasnika jer to je konzola koja uistinu ima hrpu igara za odigrati i bilo bi ih šteta propustiti. Ako ste kupili PS4 nakon što ste bili vlasnik Xboxa 360, bilo bi dobro da, u slučaju da imate višak novca, odigrate klasike sa PS3.

6. Multiplatformske ekskluzive

PlayStation 4 se u ove dvije godine na tržištu dosta oslanjao na multiplatformske ekskluzive da bi pokrio rupe u nedostatku velikih AAA ekskluziva i to je dobro išlo i ići će i dalje kako se čini. PS4 kao vodeća konzola na tržištu treba i takve ponude, a ove dvije godine bilo ih je u skoro svakoj većoj AAA multiplatformskoj igri – od ekskluzivnih DLC-eva, jeftinijih season passova, outfita itd. što će Sony sigurno kupovati i u narednim godinama.

Najzvučnija najava prošle godine je bio Sonyjev deal s Activisionovim Call of Dutyem koji je raskrstio s Microsoftom i Xboxom te je sada PS4 taj koji prvi dobiva DLC-eve, mape kao i sam marketing koji se vrti oko PlayStationa. Dobar primjer takvih dealova bio je i Star Wars Battlefront, kao i Destiny. Možda vidimo i koje novo iznenađenje ove godine.

7. Vremenske i trajne third party ekskluzive

https://www.youtube.com/watch?v=eBERVWYa-1Y

Sony sa PS4 nije mirovao ni na ovom polju te su osigurali puno manjih, ali i većih third party igara samo za njihovu konzolu (ili eventualno izlazak na PS4/PC). Primjeri su najavljeni i dugoočekivani No Man’s Sky, kao i Street Fighter V koji izlaze samo na PS4 što se konzola tiče. Imali smo i popularni Rocket League kao vremensku ekskluzivu na PS4 i PC-u, kao i još nekoliko igara. Sigurno ćemo dobiti još koju novu najavu za ovakve ekskluzive na nekom od velikih sajmova.

8. Popularnost PlayStationa 4 i prodaja konzole

PS4 je trenutno najbrže prodavana konzola u Sonyjevoj povijesti i to bi se trebalo nastaviti. Trenutni lider na većini tržišta je PS4 s preko 33 milijuna prodanih konzola, koji se u prošloj godini PS4 prodao u čak 17 milijuna primjeraka, a zainteresiranost ne jenjava. Brojke su toliko impresivne da trenutno „tuče“ čak i najprodavaniji PlayStation 2 u istom vremenskom razdoblju, a ispred PS4 se nalazi samo Wii. Očekuje se da će Sony već ove godine probiti granicu od 50 milijuna prodanih konzola, a u tome će zasigurno pomoći hrpa ekskluziva, PS VR-a i dobri third party dealovi.

9. PlayStation Network

Najveće kritike dobiva nesretni PSN iliti PlayStation Network koji ima podosta mana, a prva na listi je promjena našeg nicka na računu. Sony zna za ovaj problem i sigurno radi na tome, ali očito da to nije najlaganiji posao jer ne znamo s kakvim se problemima možda susreću, međutim pritisak zajednice da se to napravi što prije je velik jer, jednostavno, godina je 2016. i trebali bismo moći promijeniti nick na našem accountu kao i na svim drugim igraćim servisima poput Steama, XBL-a, Origina i ostalih.

playstation-network.jpg

Ima još „sitnica“ oko kojih bi se Sony trebao pozabaviti sa PSN-om, a to su stvari poput boljih servera za „skidanje“ igara sa PS Storea jer brzine downloada znaju stvarno biti poprilično spore u odnosu na brzinu našeg interneta. Također i da se uredi sustav trofeja i čekanje da se lista trofeja „osvježi“ i nemogućnosti gledanja trofeja dok smo offline.

Ima i pozitivnih stvar poput odličnih akcija na PS Storeu koje su, može se slobodni kazati, cijenama na razini jednog Steama za vrijeme January Salea, 12 Deals of Christmas i slično.

10. Remasteri

Da… Kontroverzni remasteri igara s prošle generacije će se nastaviti i ove godine iako dobivaju dosta negative. Ipak, ima odličnih i logičnih remastera poput The Last Of Usa ili Uncharted: Nathan Drake Collectiona, ali bilo je i onih nepotrebnih ili barem nelogičnih poput God Of Wara 3. Bilo je i loših poput, primjerice, Saints Rowa ili Prototypea 1 i 2 koje nitko nije želio i uz to su bili katastrofalni remasteri. Sigurno će biti još i odličnih i katastrofalnih remastera jer, jednostavno, to je tako – industrija to zahtijeva i toga će biti još na nečiju radost ili žalost.


To bi bilo to za PlayStation u ovoj godini… Nadamo se da će ponajviše biti što više dovršenih igara i što manje pohlepnih izdavača (to je teško za očekivati), ali čini se da nas čeka još bolja godina za PlayStation, ali i za gaming općenito.

Povezano