Došla nam je nova godina, a s njom se bliže i izlasci novih igara. Prvi zanimljivi naslov koji smo stigli isprobati nam dolazi iz Švedske – Studio Tarsier nam je pripremio početna dva poglavlja nove noćne morice.
Little Nightmares II je, baš kao i prethodnik, stilizirani platformer s većim naglaskom na šuljanje i rješavanje zagonetki. U prvoj igri bježite iz čudnog i neugodnog broda kao djevojčica zvana Six, a u drugoj ste misteriozni dječak nazvan Mono. Budite se u opasnoj šumi, ubrzo pronađete zarobljenu djevojčicu koja možda je, a možda i nije Six i skupa bježite kroz neimenovani, tmurni grad.
Sobice u lutkarskoj kućici
Većinu vremena imate dva lika na ekranu, ali ovo nije ko-op igra. Igrate samo sa Monoom, a Six vas automatski prati i reagira na okolnosti. Nešto poput ICO, samo sa malo pametnijom i agresivnijom Yordom. Imate čak i opciju držanja za ruke u određenim situacijama, pa znate i sami gdje to vodi. Igra nije ograničena na kretanje samo lijevo i desno u 2D sloju, već se slobodno krećete u prostoru koji vam je predočen. Zamislite kao da gledate dioramu uživo – razine su napravljene kao sobice u lutkarskoj kućici i nije nužno da samo krećete u jednom smjeru, te je lako moguće sakriti skrivenu sobu ili puteljak. Tko zna, možda i ima tajni za otkriti…
Umanjenice su česta pojava u Little Nightmares, jer su naši protagonisti sićušni naspram ostatka svijeta. Sve je nerazmjerno veliko i teško za koristiti. Kvake na vratima su ogroman problem, stolice ne možete gurati sami, a kad se nađete u pravoj opasnosti (a bome hoćete) imate dvije opcije: sakriti se ili bježati. Postoje neprijatelji i određeni tip borbe, ali nije pošteno to shvatiti kao zasebnu mehaniku, već novi set problema za riješiti. Igra vas stavlja u specifičan niz linearnih problema i traži od vas specifično rješenje. Nemilosrdni načini umiranja neodoljivo podsjećaju na klasik Heart of Darkness ili pak INSIDE iz modernijeg doba.
Jeziva atmosfera
Najjači adut Malih Mora jest fantastičan vizualni i audio dizajn. Igra izgleda predivno u 4K; teksture poput drva i pliša izgledaju iznimno realistično, ali s obzirom da je sve stilizirano postiže se čudan, nelagodan dojam jezive doline. Igranje sa slušalicama je praktički obavezno; na svakom koraku čujete razne zvukove ambijenta i drugih…sudionika košmara. Nikad niste sigurni i stalno ste na iglama, čak i kad nema neposredne opasnosti.
Sve skupa, Little Nightmares II se čini kao hvalevrijedan nastavak, bez bitnih problema u razvoju ili nedostatka inspiracije. Igra izlazi 11. 2. za sve veće platforme, osim next-gen verzija koje će doći nešto kasnije. Očekujte punu recenziju čim bude moguće! Slatko spavajte.
Demo koji smo mi odigrali sada je dostupan i vama. Možete ga preuzeti na Steamu, PS5/4 i XONE/XSX/XSS.