Recenzije

PlayStation 5 Pro: Konzola za entuzijaste i one koji žele više

Kada su 2016. godine Sony i Microsoft izdali svoje Pro i X verzije PS4 i XONE konzola, zauvijek su promijenili način na koji gledamo na generacije konzola. Već u trećoj godini tog ciklusa, hardver se pokazao nedoraslim rastućim zahtjevima, 4K televizori prodrli su na šire tržište, a PS4 Pro se činio kao logično osvježenje generacije. Pokazalo se i nužnim svakome tko ozbiljno igra na konzolama. Sada imamo suštu suprotnost trenutnoj potrebi tržišta i raspoloženju igrača. Sony nije čekao da situacija postane kritična prije nego što je predstavio međugeneracijsko osvježenje. Tako dolazimo do PS5 Pro. Zašto, kako i za koga?

PS5 Pro je znatno brža, snažnija i skuplja konzola od standardnog PS5, a pritom izgledom gotovo identična. Osobito uz tu cijenu, novi hardver trebao bi jasno komunicirati svoje prednosti u odnosu na stariji model i konkretno pokazati što kupac dobiva za značajno višu cijenu. U mjesecima uoči izlaska Sony je to prilično loše komunicirao, a uz nedostatak novih igara, izazov je tim veći. To je izazov i za mene kao osobu koja treba pružiti odgovore. Moram li ih uopće pružiti? Pa…

Odmah na početku povucimo prvi zaključak za one koji već posjeduju PS5. Ukratko – jeste li zadovoljni konzolom i izvedbom igara? Ako jeste, PS5 Pro (još) nije za vas. Realno, većina modernih igara izvodi se zadovoljavajuće na PS5 u dva grafička moda, 30 i 60 FPS-a, osobito to vrijedi za popularne online multiplayer naslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idemo dalje…

Glavni procesorPrilagođeni CPU: x86-64-AMD Ryzen™ ‘Zen2’, 8-jezgreni/16-segmentni GPU: 16.7 TFLOPS, AMD Radeon™ RDNA
MemorijaGDDR6 16 GB, DDR5 2 GB
PohranaPrilagođeni 2TB SSD* **
Ulaz/Izlaz***USB Type-A port (SuperSpeed USB 10 Gbps) x2, USB Type-C port (Hi-Speed USB), USB Type-C port (SuperSpeed USB 10 Gbps), M.2 SSD proširni konektor (Key M), Disk drajv port
MrežaEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T), IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.1
AV IzlazHDMI port OUT****
Zahtjevi napajanja100-240 V ~ 4,2-1,7 A, 50/60 Hz
Maksimalna nominalna snaga390 W
Vanjske dimenzije (bez izbočina)Otprilike 388 x 89 x 216 mm (širina x visina x dubina)
TežinaOtprilike 3,1 kg
Radna temperatura5 °C do 35 °C

Izgledom je to PS5

Kutija i sadržaj kutije po ničem ne ukazuje da se unutra nalazi najsnažnija i najnaprednija gaming konzola današnjice poprilične cijene. Klimava kutija i bazično pakiranje djeluju jednako jeftino kao i standardni PS5. Ali kada izvadite konzolu, te osobito ako uspijete izvesti tu radnju bez da pokidate kutiju, stvari postaju bolje.

PS5 Pro najviše nalikuje PS5 Slim izdanju, a veličinom i oblikom vrlo je sličan originalnom PS5; nešto je viši, ali nije deblji i zauzima približno isto prostora. Za razliku od Slima, čije su stranice sjajne, PS5 Pro ima mat teksturu. Najupadljivija promjena su ventilacijski otvori duž obje strane konzole. Oni poboljšavaju hlađenje, što je potrebno jačem GPU-u, ali s tri crte daju konzoli atraktivniji izgled, posebno kada je postavljena vertikalno.

Ovdje dolazimo do prve velike zamjerke – za razliku od standardnog PS5, znatno skuplji PS5 Pro, po cijeni od 800 eura, ne dolazi sa stalkom. Nema ni Blu-Ray čitač diskova. Oboje se može kupiti zasebno ako je potrebno. PS5 Pro je skupa investicija, a s ovim dodacima još skuplja, što može biti problem prosječnom potrošaču. Meni je to problem, o čemu ću kasnije.

Snažniji i bolji

Što se tiče unutrašnjosti, krenimo sa SSD-om. Originalni PS5 sa samo 825 GB prostora zadavao je probleme mnogima. Slim je to popravio s cijelim terabajtom, dok Pro broji 2 terabajta. To će biti dovoljno onima koji istovremeno vole imati i igrati više naslova, a ako bude potrebe za više prostora, i dalje je moguće relativno jednostavno dodati M.2 memoriju odgovarajućih brzina.

Značajnija nadogradnja je GPU. Iako teraflopsi nisu najtočnija mjera snage čipa, na papiru vidimo značajan skok s 10,3 na 16,3 TFLOPS-a. U konkretnijim brojkama, PS5 Pro ima 67% više računskih jedinica, koje su 28% brže, što, prema Sonyju, rezultira s oko 45% boljim performansama.

Najvažnija inovacija je takozvani PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR). To je rješenje za upscaling koje uz pomoć posebnog PSSR čipa i machine learninga rekonstruira vizuale. U praksi, umjesto da troši resurse na renderiranje u 4K, hardver može štedjeti resurse renderiranjem u 1440p (ili niže), dok PSSR rekonstruira sliku u 4K bez primjetne latencije. Iako nativni 4K ostaje superioran, igre koje koriste PSSR izgledaju sjajno, s dosad neviđenom razinom izvođenja i detalja na konzolama.

Sve je oštrije i fluidnije

Naslovi poput The Last of Us 1 i 2, Demon’s Souls, Marvel’s Spider-Man 1 i 2, Ratchet & Clank, Gran Turismo 7 – sve te PlayStation first-party igre izgledaju bolje. U The Last of Us možete primijetiti zasebne vlati trave, ray-tracing refleksije pročelja nebodera u Spider-Manu su detaljnije i oštrije, a Demon’s Souls izgleda još impresivnije. Zbog Gran Turisma 7, volio bih imati TV s podrškom za 120 Hz, a Horizon Forbidden West ostavlja ukupno najbolji grafički dojam.

Da, sve izgleda oštrije, ali to su detalji koje najčešće nećete primijetiti osim ako nemate izravnu usporedbu ili ih, poput mene, tražite tijekom testiranja. Teško ih je prikazati u ovom formatu, a i Sonyjev PR se u tome nije proslavio, pa vas upućujem na Digital Foundry koji analizira frame po frame. Pružaju li navedeni naslovi bolji doživljaj zbog PS5 Pro? Ne nužno. Izgledaju bolje, ali svi ti naslovi imaju dobre performance modove i na standardnom PS5 pri 60 FPS-a. Sada detaljnije grafičke modove možete igrati pri 60 FPS-a umjesto 30 FPS-a, što je odlično i impresivno, ali nije nužno za većinu vas koji ovo čitate.

Međutim, postoje igre u kojima PS5 Pro pravi značajnu razliku. Square Enix je odradio sjajan posao s Final Fantasy 7 Rebirth, gdje je Performance mod bio preveliki kompromis s mutnim teksturama. Na Pro je dodan Versatility mod, koji kombinira maksimalne detalje s 60 FPS-a i djeluje odlično. S druge strane, Final Fantasy 16 bez Pro ažuriranja ne iskorištava Pro u potpunosti, jer je fidelity mod zaključan na 30 FPS-a, a PSSR nije značajno utjecao u performance modu gdje su teksture i dalje mutne, ali barem je izvođenje stabilnije.

Izvrstan primjer u kojem PS5 Pro dolazi do izražaja je Dragon’s Dogma 2 s otključanim FPS-om, gdje se standardni PS5 muči doseći 30 FPS-a, dok Pro glatko postiže 60 FPS-a (osim povremenih padova u naseljenim područjima).

PSSR “popravlja” i stare PS4 naslove

Najveći benefit osjeti se u naslovima koji prije nisu stabilno dostizali 60 ili više FPS-a. No Man’s Sky, Resident Evil 4 Remake, Warzone s ultra stabilnih 120 FPS-a uz veću rezoluciju, Helldivers 2 pri konstantnih 60 FPS-a, Dying Light 2. Čak i Star Wars Outlaws i Jedi Survivor. Zanimat će vas i Black Myth: Wukong, koji nije najbolji primjer jer umjetno povećava FPS u performance modu, ali drži stabilnijih 60 FPS-a. Ukratko, tzv. Game Boost djeluje i na igre koje nisu dobile decidiranu podršku za PS5 Pro. Sve igre izvode se bolje i stabilnije. Ako ste s nekom igrom imali problem na PS5, vjerojatnost je da ga neće biti na PS5 Pro. Međutim, PS5 Pro neće magično popraviti loše igre, ali buduće igre profitirat će od direktnog pristupa PSSR-u.

Na PS5 Pro sam testirao desetke naslova. To je zahtjevan posao koji će se nastaviti idućih dana i tjedana, ali od svih navedenih PS5 hitova najvećih produkcija elitnih timova, najviše sam uživao u jednom naslovu. To je PS4 naslov. Malo me sram, jer recenziju biste čitali ranije da nije bilo Days Gonea. Iako PSSR nije napravio nešto revolucionarno, teksture su oštrije, 60 FPS-a je stabilno, igra se bolje nego ikad i taman toliko bolje da opravda još jedno igranje. U mojoj bilježnici to je win za PS5 Pro.

Kada smo kod PS4 igara, i Red Dead Redemption 2 izgleda oštrije. Prava je šteta što nitko u Rockstaru ne želi otključati FPS, pa će ovo remek-djelo ostati zaključano na 30 FPS-a na konzolama, što ni PS5 Pro ne može promijeniti, iako bi teoretski mogao izvoditi igru i u 120 FPS-a.

Pritom, bilo da sam testirao PS4 ili PS5 igre pri najvećim opterećenjima, PS5 Pro je ostao tih i praktički nečujan poput standardnog PS5. A iskustvo igranja je identično, od operativnog sustava do samog igranja, s time da je OS sada dobio samo za sebe dodatnih 2GB RAM-a koje više neće uzimati igrama.

Spomenimo i PS Portal kod kojeg nisam primijetio neke promjene na bolje. Da, igre izgledaju bolje, igre se izvode bolje same po sebi, ali iskustvo igranja i dalje najviše ovisi o kvaliteti mreže i ako ste na tom polju očekivali neku magiju od PS5 Pro, imali ste nerealna očekivanja. Nažalost, PS VR2 nisam bio u mogućnosti testirati za neke konkretne zaključke, ali dojmovi drugih igrača ukazuju na bolje performanse, što je i logično.

Za ono što će tek biti

„Mogu zamisliti što će biti, neopterećena onim što je bilo“, ponavljala je u svojoj kampanji jedna američka predsjednička kandidatkinja. Nitko nije znao o čemu govori, no možda je mislila upravo na PS5 Pro.

Takva kakva jest, teško je ocijeniti, preporučiti ili kritizirati novu PlayStation konzolu. Odgovor koji možda ne želite čuti, ali je najtočniji – ovisi o vama. Odluka bi bila lakša da je PS5 Pro jeftiniji. Ali nije. Cijena od 800 eura je visoka za razliku koja se više osjeti nego što se vidi.

Da se vratim na američku kandidatkinju – (ne)opterećen s onim što je bilo, mogu zamisliti što će biti. To su godine do 2027., kada najranije očekujemo PS6. Godine u kojima će standardni PS5 sve teže pratiti nadolazeće igre, PS5 Pro će postati poželjniji i njegova će vrijednost rasti. U ovom trenutku, PS5 Pro je premium proizvod, poput Appleovih telefona, koji nudi više. Zaista nudi više i nastavit će nuditi više nego što je PS4 Pro ikada mogao, ali nije neophodan.

Za entuzijaste i fanove

Za kraj, važno je procijeniti je li 800 eura dobra cijena. Svakako je visoka. Za ono što nudi, PS5 Pro realno vrijedi taj novac. Veći GPU, PSSR čip, dvostruko veći SSD – sve to košta i donekle opravdava traženu cijenu. I dok je premium cijenu popratio premium hardver, pa ako hoćete i premium iskustvo igranja, odnos prema kupcu s jeftinom kutijom i izostankom stalka svakako je izostao premium osjećaj odnosa prema kupcu.

Namjerno ili slučajno, PS5 Pro je povećao vrijednost standardnog PS5. Ako još ne posjedujete konzolu ove generacije, PS5 Slim za nešto više od 400 eura sada zvuči i izgleda još bolje s obzirom na sve što nudi. Po jedinici eura, standardni PS5 svakako nudi više.

Ali PS5 Pro je sam po sebi najbolja konzola današnjice i to bez konkurencije. Konzola za entuzijaste, za strastvene igrače i PlayStation fanove. Za konzolaše koji izdvajaju novac za vrhunski TV za par nijansi crnije i svjetlije boje, za one koji igraju više od deset sati tjedno te igraju nove AAA naslove na izlasku ili netom nakon izlaska. PS5 Pro je investicija koja će s vremenom biti bolja i poželjnija, te kao takva i investicija u koju ne morate žuriti. Ali ako želite i trebate bolje, a pritom si to možete i priuštiti, imate izbor i nećete požaliti.

Napomena: PS5 Pro konzola ustupljena je od strane Sonyja