Vijesti

Europska unija dopustila Microsoftu kupiti Activision Blizzard. Što sad?

Nakon što je CMA iz Ujedinjenog Kraljevstva odbila dopustiti Microsoftu kupnju Activision Blizzarda, pravdajući odluku bojazni od budućeg potencijalnog monopolističkog poslovanja na polju clouda, Europska komisija je upravo to isto dozvolila.

Kako se navodi na službenoj stranici Komisije, premda je preliminarna istraga zaključila kako bi Microsoft akvizicijom naudio konkurenciji, druga istraga, detaljnija i ozbiljnija, utvrdila je kako Microsoft akvizicijom ne može naštetiti drugim gaming konzolama. Međutim, može naštetiti drugim čimbenicima na cloud tržištu i na PC tržištu, stoga je Komisija odobrila akviziciju pod jednim bitnim uvjetom.

Microsoftu je dopušteno spajanje s Activision Blizzardom u Europskoj uniji isključivo ako građanima Europske unije dopusti igranje bilo koje igre PC ili konzolaške izvedbe igre Activision Blizzarda na željenom cloud servisu narednih 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Call of Duty ne treba na PS5, ali mora na PSN u cloudu

U praksi, Microsoft odmah po kupovini Activision Blizzarda smije maknuti Call of Duty s PlayStationa, ali ako odluči ponuditi Game Pass pretplatnicima streamanje Call of Dutyja, to isto mora omogućiti i na PSN-u.

Europska komisija zaključuje kako će građani Europske unije profitirati od Microsoftove kupovine Activision Blizzarda, budući da će, u ovom trenutku iznimno limitirano cloud tržište postati dostupnije svima, a Microsoft će, kako kažu, svojim djelovanjem poboljšati adopciju i razvoj igranja iz clouda. Na odluku EU je reagirala CMA iz Ujedinjenog Kraljevstva, koja poručuje kako se ne slaže te će i dalje inzistirati na svojoj odluci.

Ako Microsoft prihvati ovaj bitan uvjet, Komisija će mu dodijeliti posebnog povjerenika koji će narednih 10 godina pratiti poštuje li odredbe po kojim mu je dopuštena akvizicija. A sada je na redu SAD, gdje tamošnji FTC nije dao zeleno svjetlo za akviziciju i sada će se sve rješavati na sudu.

Povezano