Vijesti

Microsoft je potpisao sporazume s Nintendom i Nvidiom. Xbox igre i Call of Duty na njihovim platformama narednih 10 godina

Regulatorna tijela SAD-a, UK-a i EU nisu dala pozitivno mišljenje o Microsoftovoj akviziciji Activision Blizzarda. Naredili su Microsoftu da ponudi rješenja koja će odgovarati i drugim akterima gaming industrije te div iz Redmonda to zasad radi jako dobro.

Uoči saslušanja ispred Europske komisije, Microsoft je potpisao sporazum s Nintendom kojem garantira Call of Duty i druge Xbox igre narednih 10 godina, a potom je isto napravio i s Nvidiom na čiji GeForce cloud streaming servis će isto tako narednih 10 godina dopuštati svoje PC igre.

“Posvećeni smo donošenju više igara većem broju ljudi, kako god oni odlučili igrati”, poručio je šef Xboxa Phil Spencer ono što ponavlja već godinama.

Sličan dogovor još ranije ostvaren je sa Steamom, te je na taj način Microsoft utišao najveće kritičare akvizicije koju želi ostvariti. Sve osim Sonyja i Googlea. A upravo Sony je najbitniji u čitavoj priči, budući da regulatori procjenjuju kako bi upravo njemu najviše mogla naštetiti akvizicija Activision Blizzarda.

“Sony samo želi obraniti svoju vodeću poziciju na tržištu”

Kako piše Gamesindustry.biz, jučerašnji sastanak ispred Europske komisije nije izrodio nikakav dogovor. Micorosftov Brad Smith na saslušanje je donio ugovor koji Sonyju jamči 10 godina Call of Dutyja na PlayStationu, ali on nije realiziran.

“Sony može trošiti energiju pokušavajući blokirati ovaj posao ili može sjesti s nama i dogovoriti se”, kaže potpredsjednik Microsofta, a potom optužuje Sony da samo želi zaštiti svoj vodeći položaj na tržištu koji, prema njemu, traje već 2 desetljeća. Isto smatraju i predstavnici Activision Blizzarda, koji kažu da Europska komisija, umjesto da štiti potrošače, na ovaj način štiti premoćnog tržišnog lidera.

Ako se dopusti akvizicija, Call of Duty bit će dostupan na preko 150 milijuna uređaja, uvjerava Microsoft.

Povezano