Vijesti

Nintendo Switch je vani, saznajte cijenu, prve dojmove, kako izgleda revolucija u praksi i sve ostalo što trebate znati

Nintendo Switch je vani, donosi revoluciju u način na koji igramo (i koji ćemo igrati). No, je li to uz novu Zeldu dovoljno za kupovinu konzole?

Nakon skoro dvije godine nagađanja, a zatim i službenog predstavljanja konzole u siječnju, Nintendo Switch je po najavi rekordno brzo ugledao police trgovina. Nova Nintendova konzola izašla je u petak, dok joj preporučena prodajna cijena iznosi 300 eura. Nažalost, te cijene se nisu držali domaći dobavljači, koji umjesto preporučenih cca 2250 kuna Switch prodaju po cijeni od 2800 do 2900 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razloge većih cijena kod nas nećemo ulaziti jer nismo detaljno upoznati s načinom distribucije na ovim prostorima. Uglavnom, raspitali smo se, iako se Swtich dobro prodaje kod nas, još uvijek nije zavladala nestašica kao u ostatku svijeta, stoga ako se potrudite i pronađete pravu trgovinu, još uvijek možete nabaviti svoj primjerak u ovim početnim danima prodaje.

https://www.youtube.com/watch?v=6NC-a09tWHo

Prijenosna konzola prije svega

Odmah da na početku razjasnimo sve nedoumice. Iako se promovira (i) kao kućna konzola, Nintendo Switch je primarno prijenosna konzola, te kao takva prilično moćna i svakako inovativna. Pokazuje i to primjer jedine ozbiljnije igre na izlasku, nove Zelde, koja se u “docking” modu, dakle spojena na televizor, izvodi nešto slabije nego u mobilnom modu. Digital Foundry ekipa još uvijek pokušava dokučiti zašto je to tako, međutim, postavljena je teorija kako CPU u docking modu kaska zbog ograničene propusnosti RAM memorije. Ako želite znati više o tome, preporučamo baciti oko na njihov članak. Ipak, moramo napomenuti kako je sve još uvijek u granicama teorije te postoji mogućnost da se kroz softversku nadogradnju popravi taj problem.

Ekran od 6.2″ i rezolucije od 720p prema svim recenzijama prilično je uvjerljiv, unatoč rezoluciji koja je inferiornija današnjem standardu kod mobilnih uređaja. Sami tablet je lagan, te kao takav u praksi pogodan za višesatno držanje u rukama.

Switch_FFA_2.jpg

Tablet zbilja izgleda atraktivno, a ekran je uvjerljiv.

Većina recenzenata tvrdi kako su joyconi, dva malena kontrolera koji se spajaju sa strane Switch tableta, prilično ugodno riješenje za igranje, unatoč njihovim realno malenim fizičkim predispozicijama. Ipak, korisnici diljem interneta javljaju kako lijevi joycon, u modu kada je odspojen od tableta, u određenim situacijama ispada iz sinkronizacije, što izaziva neugodnosti prilikom igranja.

Maleni joycon konroleri skrivaju u sebi zbilja brdo mogućnosti. Tako su recenzenti oduševljeni vibracijom, tzv. HD Rumble tehnologijom koja vibracijom uspjeva pridobiti osjećaj preraspodjele težine unutar joycona. Primjerice, možete osjetiti kako imaginarna kuglica “šetka” unutar kontrolera, ili imaginarnu vodu kako se prebacuje s jedne strane kontrolera u drugi, ovisno o položaju istog.

Pomoću HD Rumble tehnologije možete osjetiti kockice leda.

Također, prema iskustvima motion kontrole u praksi se izvode bolje čak i od nativnih Wii kontrolera. Joycon grip na koji se “zakače” joyconi tvoreći tako u cijelini veći kontroler funkcionira zadovoljavajuće, međutim, za ono pravo iskustvo ipak će trebati izdvojiti dodatan novac za Pro kontroler. Većina iskustava s interneta prilično su pozitivna po pitanju Pro kontrolera, koji se već sad titulira kao najbolji Nintendo kontroler ikada, te ga se dovodi u direktne usporedbe s Dualshockom i Xbox kontrolerom.

Prema iskustvima recenzenata, baterija tableta koja iznosi 4,310 mAh prilikom ozbiljnog igranja Zelde traje između 2 sata i 45 minuta, pa do 3 sata i 15 minuta. Ostale manje igre poput Bombermana ili Snipperclipsa drže i do 6 sati igranja, što su otprilike brojke koje je Nintendo i spominjao prilikom reklamiranja Switch konzole. Ipak, powerbank koji danas većina nosi sa sobom za napajanje mobitela u pokretu rade savršeno dobro i sa Nintendo Swtich tabletom.

Sami “dock”, odnosno postaja koji Switch pretvara u kućnu konzolu prilično je primitivna “kutija”, međutim, svoj posao radi kako treba. Tranzicija iz prijenosne u kućnu konzolu doslovno je sekundna. Jedina zamjerka pripisuje se nedostatku nekakve zaštite za tablet unutar postaje, stoga je tablet podložan grebanju ukoliko ga se neoprezno postavlja u postaju.

Sami softver je brz i responzivan, što je logično. Jer nažalost, operativni sustav je zbilja ogoljen, pa tako osim osnovnih funkcija putem kojih možete kontrolirati osvjetljenje ekrana, postaviti svoj Nintendo račun ili kupovati igre putem eShopa, sama konzola ne posjeduje nikakve druge softverske dodatke. Pa tako, barem za sad na početku, Nintendo Switch ne posjeduje pretraživač interneta, kao ni bilo kakvu multimedijsku aplikaciju. Ipak, postoje naznake kako bi se to u skorijoj budučnosti trebalo promijeniti.

Kupiti ili (još) ne kupiti?

Dakle, sada je jasno svima. Nintendo Switch u gaming svijet donosi neke revolucionarne promjene, međutim, na početku njegovog vijeka radi se o prilično ogoljenoj konzoli bez ikakvih dodatnih mogućnosti. Osim igranja. A kad smo kod igranja, osim Zelde još uvijek nema većih naslova koji bi opravdali kupovinu. Makar, sama Zelda donosi trajnost od preko 120 sati, a prema prvim recenzijama radi se o jednoj od najboljih igara svih vremena.

Zelda_FFA.jpg

Opravdava li Zelda potencijalnih 3300 kuna troška? Mi se lomimo…

Također, jasno je i to kako Nintendo Switch donosi potencijalno najozbiljnije moguće igranje u pokretu, i to je ono što Nintendo Switch ističe odmah na početku pred ostale konkurentne konzole. Makar, realno, Switch nema konkurenciju. Sasvim je jasno, Nintendo Switch potencijalno čeka prilično sjajna budućnost, a je li već to dovoljno da opravda kupovinu konzolu već sad – to procijenite sami.

Sve o Switchu čitajte na FFA

Igra

Povezano