Gaming kolekcionarstvo uzima svoj danak i na ne toliko starim konzolama. Naći novi Wii U po prihvatljivoj cijeni postaje lutrija.
Iako svi vole pričati o tome kako je Nintendo Wii U najlošije prodavana konzola u povijesti te kompanije, često se zaboravlja da je Nintendo imao Virtual Boy koji se jedva jedvice prodao u nekih 2 milijuna primjeraka te trajao godinu dana. Bilo kako bilo, u svom razdoblju od 2012. pa sve do najave nasljednika Nintenda Switch početkom 2017. kada je proizvodnja obustavljena, procjenjuje se da je proizvedeno oko 15 milijuna Wii U konzola (od kojih je oko 13,5 milijuna prodano u spomenutom razdoblju).
Dakle, sveukupan broj Wii U konzola koje postoje je višestruko manji nego što postoji, primjerice Wii, PS3, X360 ili PS4 konzola. Znate kako to ide: čim je nečeg toliko manje, pitanje je vremena kad će postati kolekcionarska tražena roba. Nije bitno je li konzola doživjela komercijani uspjeh ili ne, zna se da nije ostalo puno neotvorenih, zapakiranih Wii U konzola u kutijama. Osobno sam očekivao da će kad tada cijene Wii U konzole početi rasti, ali ne tako brzo i tako jako.
Ajme majko, kakve su ovo cijene?
Dok se cijene rabljenih Wii U konzola i dalje mogu naći po kako-tako podnošljim cijenama (sjetimo se da cijene Nintendovih igara i hardveraja teže padaju u odnosu na konkurenciju), cijene novih Wii U-a zapakiranih u bundleu s nekom igrom nerijetko dosežu 2 ili 3 puta više cijene. Evo kako to izgleda na Amazonu. Čisti Wii U 32 GB Deluxe set tako košta oko 5200 kn kao i Wii U sa predinstaliranim Super Mario Kart 8. Bundlei sa 2 igre idu za 5700 kn dok je najjeftinija opcija Wii U sa Super Mario Makerom koji ide za 4550 kn. Na Amazonu UK se može naći Wii U sa Super Mario Kart 8 po nešto povoljnijoj cijeni od 3520 kn, ali to je i dalje dosta novaca. Samo za usporedbu, Nintendo Wii U je na samom početku izlaska (32GB verzija) u Americi koštao oko 2300 kn. Bolesno zar ne?
Iako Wii U nema velik broj ekskluziva koji bi uopće opravdali takav trošak osim za svrhe kolekcioniranja, igre poput Xenoblade Chroniclesa X, Super Mario 3D Worlda, Super Mario Makera još uvijek nisu doživjele svoj port na Nintendo Switch kao većina drugih Wii U igara. Nadajmo se da hoće jer ovo postaje skup sport. Osim ako ne posegnemo za rabljenim Wii U konzolama sve dok i cijene njih ne odu u nebo. Kako je krenulo, nebi bilo čudno da i one počnu rasti.
Možda se kod nas u Hrvatskoj može negdje “u divljini” još uvijek naći koji novi, zapakirani Wii U kojem cijena nije otišla u nebo. Sretno s potragom, kolekcionari!