
Nvidia je danas najvrjednija kompanija na svijetu, s tržišnom vrijednosti od 4,74 bilijuna dolara, ali početkom devedesetih bila je samo još jedan rizičan startup koji je pokušavao pronaći svoje mjesto u svijetu 3D grafike. I tu dolazimo do pomalo nevjerojatnog dijela priče: Nvidiju je u jednom od ključnih trenutaka spasila… SEGA.
Njihova povijest počela je s Nvidijinim prvim grafičkim akceleratorom NV1, koji je pogonio PC verziju Virtua Fightera. Nvidia je zatim trebala isporučiti 3D tehnologiju za Dreamcast, ali zbog loših tehničkih odluka nije uspjela ispuniti očekivanja. Mlada kompanija našla se na rubu propasti, a Huang je Irimajiriju otvoreno rekao da bi SEGA tih 5 milijuna dolara vjerojatno mogla izgubiti, ali da bez njih Nvidia neće preživjeti.
Pet milijuna koji bi danas vrijedili bilijun
Irimajiri je ipak odlučio riskirati. SEGA je uložila novac, Nvidia je preživjela, a ostalo je povijest. Huang je kasnije rekao kako bi taj udio, da ga je SEGA zadržala, danas vjerojatno vrijedio oko bilijun dolara. Umjesto toga, SEGA ga je nakon Nvidijinog izlaska na burzu prodala za oko 300 milijuna, jer je i tadašnji povrat izgledao kao malo čudo.
Jensen Huang ovih se dana u Tokiju ponovno susreo sa Shoichirom Irimajirijem, bivšim predsjednikom SEGA-e, čovjekom koji je sredinom devedesetih odobrio ulaganje od 5 milijuna dolara u Nvidiju. Događaj je održan u originalnoj SEGA Akihabara arkadi, danas GiGO Akihabara 3 gdje su dvije kompanije obilježile novo partnerstvo. Novi Virtua Fighter i buduće SEGA igre dolazit će s podrškom za Nvidijin RTX Spark.
U Tokiju je Huang zato posebno zahvalio Irimajiriju, SEGA-i i Yu Suzukiju, kreatoru Virtua Fightera i Shenmuea, naglasivši koliko je Japan bio važan za Nvidiju i koliko su rani pioniri 3D igara oblikovali ono što danas uzimamo zdravo za gotovo.



