Na piratizaciji odrasli, redovni legalni konzumenti postali.
Kako piše Gizmodo, Europska komisija, izvršno tijelo Europske unije, 2015. godine platila je 360,000€ za studiju o štetnosti piratiziranja videoigara, filmova i serija, međutim, isto to izvješće nikad nije objavljeno. Pretpostavljamo od straha da potencijalni “pirati” ne bi na temelju izvješća dobili krila pa osnažili svoje ilegalne radnje.
Vjerojatno nikad ne bismo ni saznali za navedeno istraživanje da članica Njemačke Piratske Stranke, ujedno i parlamentarka u Eurposkom parlamentu nije isto objavila na svojem privatnom blogu. Zaključak istraživanja na 304 stranice, a koje je provela nizozemska tvrtka Ecory, je da brojke nisu pokazale da piratiziranje sadržaja putem interneta utječe na općenitu negativnu prodaju zabavnog sadržaja. Da stvar bude još bolja (ili gora, ovisno o kutu iz kojeg promatrate), istraživanje je pokazalo kako konzumiranje ilegalnog sadržaja može čak i dovesti do povećanja legalne prodaje. Cijelo izvješće možete pronaći na ovoj poveznici.
Ne znamo za vas, ali autor ove vijesti je na Steamu i PSN-u kupio gotovo svaku igru koju je svojevremeno, u onim poratnim godinama, kao i kasnije kao siromašan učenik/student piratizirao. Piratizacija me odgojila u gamera koji danas redovito kupuje igre i hardver po punim cijenama. Što je, barem u mojem slučaju, jedna malena potvrda zaključka ovog istraživanja Europske komisije.
Povezano
Kolumna | Memoari i sadašnjost jednog pirata krivog „po svim točkama optužnice“