Vijesti

Prve recenzije Steam Decka: Odličan hardver, relativno slaba baterija i neoptimizirani OS

“Da se ovakav uređaj prodaje u trgovini, ljudi bi ga masovno vraćali”, započinje recenzija Steam Decka autora s The Vergea, da bi se završila sa zaključkom kako se radi o izvanrednom stroju još bolje cijene. Ali kojem treba još poliranja, prije svega sa softverske strane.

S The Vergeom se manje ili više slažu i drugi mediji, koji redom imaju pozitivne dojmove, smatraju da Steam Deck nudi odlučnu vrijednost za novac te su impresionirani performansama. Što očekivati od Decka možda je najbolje opisao urednik Digital Foundryja Richard Leadbetter. “Zamislite razinu PS4 detalja na Nintendo Switch rezoluciji ili boljoj i dobit ćete ideju što može ponuditi Steam Deck”, opisao je svoje iskustvo.

Optimizacija ovisi od igre do igre

Puno igara ima problema s izvođenjem, čeka se dodatna optimizacija, ali s druge strane postoji jedan Doom Eternal koji se izvodi na Ultra detaljima i u 60 FPS-a. To je moguće prije svega zbog rezolucije od tek 720p, ali koja u praksi izgleda optimalno za ekran veličine sedam inča.

Kada smo kod ekrana, recenzenti kažu da je kvaliteta prikaza tu negdje uz stariju izvedbu Switcha, dok je novi Switch s OLED ekranom ipak bolji. Ali zato se hvali ergonomija, za koju većina tvrdi da je u najmanju ruku al pari sa Switchom, a nekima će biti i bolja, posebno onima s većim rukama.

Zamjerka ide prema bateriji, čija autonomija bi mogla biti i bolja. Iz modernih AAA igara izvući ćete tek sat i pol do dva autonomije, ovisno u kakvim grafičkim modeovima igrate, a kod zahtjevnijih naslova prigovori idu i u smjeru (pre)glasnog ventilatora. “God of War na PS4 razini detaljima igrat ćete 90 minuta s otključanim FPS-om, a oko 2 sata s limitom na 30 FPS-a”, testirao je Digital Foundry. Ipak, postoje i tehnički nezahtjevni naslovi poput Cupheada koje je moguće igrati i do 6 sati u 60 FPS-a. Dakle, autonomija ovisi od igre do igre, stoga, ako volite indie naslove, ovo je definitivno uređaj za vas.

Linux s Windows igrama na mobilnom hardveru. Što može ići po krivu?

I sada stižemo do Steam OS-a, Linux operativnog sustava koji izvodi Windows igre na prijenosnom hardveru dosad nezabilježeno povoljne cijene. Svo troje naočigled ne ide jedno s drugim, odnosno, da bi funkcioniralo, potrebno je jako puno čarobiranja, a Valve će čarobirati i narednih mjeseci u kojima slijedi dodatna optimizacija očito nedovršenog proizvoda.

Recenzenti tako navode da je sučelje bugovito i usporeno, a dok se neke igre izvode jako dobro, poput ranije spomenutog Doom Eternala, postoje naslovi poput Outer Wildsa i Valheima koji neopravdano kašljucaju. Operativni sustav često se ruši, smrzava, spominju se različite pogreške i grafički glitchevi, a iritira i ponekad neprecizno ciljanje u FPS-ovima… Unatoč tome, većina recenzenata slaže se kako je Steam Deck jedan od najzabavnijih hardvera koji su primili u ruke.

Early Access

Veseli i podrška za najpopularnije alate za emulaciju. Tako se iz interne trgovine mogu preuzeti emulatori poput Dolphina, DuckStationa, PCSX2 i drugih, pa zaigrati kultni naslovi sa starijih PlayStation ili Nintendo konzola. A budući da je Steam Deck zapravo kompaktni PC, na njega bez problema možete instalirati klasične Windowse, pa tim putem igrati Steam ili Epic Game Store igre kao što biste to radili i na klasičnom PC-ju.

Iz prvih recenzija je razvidno kako je Steam Deck namijenjen prvenstveno PC igračima, onima koji imaju naviku i volju igrati se s postavkama i tražiti najoptimalnije. Jer jako veliki broj igara sam po sebi se neće izvoditi kvalitetno koliko biste to željeli. Razvidno je i kako je, barem u početku, ovaj uređaj namijenjen prvenstveno entuzijastima, onima koji su spremni progurati kroz, nazovimo ga tako, early access razdoblje peglanja operativnog sustava i optimizacije najpopularnijih igara.

Prve isporuke Steam Decka prednaručiteljima kreću idući tjedan, najjeftinija izvedba košta 420 eura, a moguće ga je kupiti samo na Steamovim stranicama, nakon čega slijedi višemjesečno čekanje na isporuku.

Povezano