Vijesti

Upoznajte MAKERbuino, prvu hrvatsku gaming konzolu koja u ovom trenutku osvaja Kickstarter!

Revolucija stiže iz Karlovca i donosi nam prvu komercijalnu konzolu na svijetu koju možete sami sastaviti i nadograđivati!

Dragi gameri, dočekali smo i ovaj dan, dan kada možemo na našem portalu s ponosom predstaviti prvu hrvatsku gaming konzolu – MAKERbuino! MAKERbuino osim što je prva domaća gaming konzola, ujedno je i prva komercijalna takve vrste u svijetu koja funkcionira na “uradi-sam” principu. Naime, radi se o konzoli baziranoj na Arduino platformi – 8-bitnom mikrokontroleru koji izvodi retro video igre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MAKERbuino stiže u dijelovima, a cijela konzola je osmišljena kao projekt učenja uz zabavu. Sastavljanjem MAKERbuino konzole, odnosno lemljenjem njezinih dijelova uz prilično jednostavne upute naučit ćete osnove elektronike i upoznati osnovne elektroničke komponente. Jednom kada uređaj sastavite, možete besplatno s interneta preuzeti i zaigrati više od 100 open-source 8-bitnih igara, čiji repozitorij je u stalnom porastu. Isto tako, u duhu “uradi-sam” možete se i sami upustiti u izradu svoje prve igre, uz upute koje čak i onim korisnicima s nikakvim predznanjem dopuštaju da relativno lako kreiraju svoju prvu igru.

MAKERbuino_sastavljanje.jpg

MAKERbuino moguće je i estetski potpuno prilagoditi vlastitim preferencijama.

Kao što smo već i spomenuli, hardver i softver MAKERbuina je open source što znači da su priručnici, sheme, programi, igre i grafički pokretač besplatno dostupni na internetu, što samu konzolu približava nešto naprednijim korisnicima. Tako će moderi i hakeri, primjerice, na MAKERbuino moći spojiti GPS ili WiFi modul, pa čak i akcelerometar. Naravno, mogućnosti su beskrajne.

Iza cijelog projekta stoji mladi domaći inovator

Iza cijelog projekta stoji jedan karlovački gimnazijalac. Radi se o mladom Albertu Gajšaku, kojem je ljubav prema elektronici, programiranju, a kasnije i robotici usadio njegov otac. Alberta je tako otac Zoran već s 11 godina uputio u svijet elektronike. Kasnije, kroz njegovo srednjoškolsko obrazovanje i usavršavanje u Zajednici tehničke kulture nastala je ideja i sam prototip MAKERbuina. Ne smijemo zaboraviti spomenuti i Albertovog mlađeg brata, talentiranog Emila, kao ni gospodina Tomislava Cara, javnosti poznatog kao CEO-a Infiniuma, koji je pomogao financirati projekt do pokretanja Kickstarter kampanje.

Danas, u vrijeme BBC micro:bita, odnosno tzv. “STEM revolucije” koju je pokrenuo profesor Nenad Bakić, MAKERbuino nam se čini kao idealan projekt za edukaciju mlađih naraštaja uz još zabavniji pristup. Jer, kao što Albert kaže, što bi bilo kad bi mladi od svojih, prema istraživanjima, u prosjeku 6 sati utrošenih na igranje tjedno, barem jedan sat utrošili u ovaj STEM projekt? Zasigurno bi se događale velike stvari.

Prikupljeno već skoro $40,000!

Isto je već i prepoznato na Kickstarteru, gdje je već u punom jeku kampanja, kojom Albert i njegovi suradnici prikupljaju novac za proizvodnju i distribuciju prvih MAKERbuino uređaja. Naime, u roku od samo četiri dana nakon pokretanja kampanje prikupljeno je traženih 10 tisuća dolara, dok je u trenutku pisanja ovog teksta prikupljeni iznos od čak $39,000!

Kampanja traje još do utorka 18. 4., a sudjelovati možete i sami. S uloženih $45 (ili više) već idući mjesec bit će vam poslana MAKERbuino konzola, a ako vam je samo do zabave, možete čak i odabrati opciju da vam ona pristigne potpuno sastavljena i odmah spremna za igru. Ipak, nama najisplativije zvuči opcija ulaganja $65 za koje ćete dobiti čak dva MAKERbuina, te pripadajući im “super-duper” kabel za multiplayer povezivanje.

Dakle, isporuke prvih konzola kreću u svibnju, a mi vas još jednom pozivamo da pročitate više o projektu na stranicama Kickstarter kampanje i razmotrite vlastito ulaganje. Tko zna, za koju godinu možda ćemo pisati o nekim velikim domaćim inovatorima, novim “Albertima”, “Mrvošima”, “Rimcima” koje je za znanost i tehnologiju zainteresirao upravo MAKERbuino.

https://www.youtube.com/watch?v=vErie13cxGI

Povezano