Recenzije

Recenzija | Epic Mickey: Rebrushed

Kasnih 2000.-ih na jednom forumu sam naišao na skup slika i crteža koji su prikazivali oronuli okoliš, monstruozne spodobe nalik na likove iz crtića studija Walta Disneya kako obitavaju u njemu te Mickey Mousea kako se bori protiv njih. Koncepti su me zaintrigirali ali sam na prvu mislio da se radi o djelima umjetnički nadarenog buntovnog tinejdžera. No, ubrzo dolazi informacija da se radi o službenom projektu studija Junction Point kojeg predvodi legendarni dizajner Warren Spector, najpoznatiji kao autor Deus Exa, pod nazivom Epic Mickey. Entuzijazam mi je nakon toga bio na visokoj razini, ali je ubrzo splasnuo kad sam saznao da se radi o Wii ekskluzivi. 2010.-e igra napokon izlazi te ostvaruje dovoljan financijski uspjeh da dobije multiplatformni nastavak i spin-off za Nintendo 3DS koji su se slabije prodali, što dovodi do gašenja Junction Pointa i zamrzavanja serijala.

Četrnaest godina kasnije, pomalo iznenada i u sjeni ostalih ovogodišnjih naslova, nam dolazi remake ovog kultnog naslova na moderne konzole od strane Purple Lampa, bečkog studija koji je renome u zadnjih par godina stekao sa SpongeBob igrama: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated, obradom istoimene igre sa šeste generacije (koju je recenzirao naš Flipper) i The Cosmic Shake, novim naslovom u sličnom stilu. Kao kontrast njima, za idući projekt su odlučili oživjeti malo mračniju avanturu najpoznatijeg miša na svijetu, uz podršku njezinog originalnog tvorca.

Mišolovka Walta Disneya

Za sve koji ne znaju, Epic Mickey: Rebrushed je, poput i originala, 3D platformer. Radnja obje igre se vrte oko Mickeyjevog pronalaska radionice Yen Sida, čarobnjaka i mentora mu u jednom segmentu animirane antologije Fantasia, i njegovog najnovijeg projekta: utočišta za zaboravljene kreacije. Nakon što mag ode na počinak, znatiželja primora našeg mišjeg junaka da se primi magičnog kista i proba pomoći, no njegovo neiskustvo dovodi do stvaranja tintnog čudovišta. U panici, on zalije novonastalo stvorenje razrjeđivačem i pobjegne doma dok se ostatak tekućine izlije na minijaturni svijet. Godinama kasnije, Mickeyja jedne večeri iz sna prenu monstruozne ruke koje ga odvuku u oronulo utočište, sada znano kao The Wasteland, tj. Pustoš. Našavši se tako u nepoznatom i neprijateljskom okolišu, jedina misao na pameti našeg junaka je povratak kući.

Tematska referenca i easter egg u jednom!

Na prvu, igra izgleda kao tipični 3D platformer. Idete kroz različita područja od točke A do B, borite se sa neprijateljima i skupljate razne stvari. Mickeyjev repertoar poteza se sastoji od skokova (jednostrukog i duplog), kružnog napada u stilu Crash Bandicoota te, prema riječima devova, tri noviteta u odnosu na original: dash pokret kojim se izmičete neprijateljskim napadima, šprintanje te udarac u zemlju iz zraka. No glavni alat će vam biti Yen Sidov magični kist, kojeg možete koristiti ubrzo nakon početka igre. On ima mogućnost bacanja boje ili razrjeđivača te oboje imaju utjecaj na okoliš i neprijatelje. Boja obnavlja stvari te smiruje i sprijateljuje neprijatelje dok razrjeđivač uništava sve što dotakne. Također, uporabom bilo kojeg sredstva vam se puni metar čijim ispunjenjem dobijete malog duha zaštitnika koji može instantno obojati ili razrijediti protivnike. Maksimalno ih možete imati tri u jednom trenutku te oni nestaju nakon uporabe.

Mickey u pratnji tri duha boje.

Uporaba kista je usko vezana uz igrin glavni adut, RPG elemente. Umjesto jednostavnog prolaska kroz nivoe, Epic Mickey: Rebrushed je strukturiran da obavljate razne zadatke, podijeljene na glavne i sporedne. Za veliki broj njih će te imati dva načina rješavanja (popravljanje ili uništavanje) te će vaši izbori imati posljedice na okoliš, dostupne questove, odnos drugih likova prema Mickeyju te čak i na njegov izgled. Uz to, nakon svake boss borbe će te dobiti povećanje spremnika boje ili razrjeđivača, ovisno kako ste ih riješili. Zanimljivo je da ima par situacija kada možete ne dovršiti neki glavni zadatak te će igra uzeti to u obzir i nastaviti svojim tijekom. Ne očekujte sada kompleksnost tipa The Witcher 3 ili Baldur’s Gate 3, ali ovaj sustav daje Epic Mickeyju dubinu rijetko viđenu u 3D platformerima. Napomena samo da pažljivo razmislite o odlukama jer igra koristi autosave funkciju te, u slučaju neželjenog ishoda, nema povratka na prethodno stanje.

Poslušati savjet ili ne?

Unatoč narativnom fokusu, Epic Mickey: Rebrushed ima prisutan collectathonski element. Glavni resurs koji će te skupljati su e-ulaznice, službena valuta Wastelanda. S njima plaćate predmete u dućanima te usluge određenih likova u svrhu završavanja questova ili olakšavanja nivoa. Nakon njih, možete naći u divljini ili kupiti crteže, tj. concept artove dostupnih u zasebnoj galeriji. Zadnja vrsta collectiblea u igri su značke koje se dijele na četiri kategorije: brončane, srebrene, zlatne i unikatne. Prve tri će te naći istraživanjem u škrinjama dok potonje predstavljaju posebne trenutke u igri te su najčešće nagrade za obavljene zadatke. Treba spomenuti da ne možete skupiti sve predmete u jednom prolasku, ali igra nudi opciju New Game + koja pamti vašu kolekciju.

Primjer fino popunjeg albuma.

Šašave Simfonije u Tehnikoloru

Tijekom razvoja originalne igre, Warren Spector je izjavio da je veliki ljubitelj Disneyjevog opusa te da mu je ovaj projekt ostvarenje dječačkih snova. Gledano s umjetničke strane, ta ljubav je itekako vidljiva te očuvana i detaljnije realizirana u Epic Mickey: Rebrushed. Art design je inspiriran desetljećima animiranih filmova i popratnog sadržaja te uvidom u galeriju koncepata će te vidjeti koliko su vjerno preslikani u igru.

Sam Wasteland je pastiš originalnog Disneylanda te njegovi krajevi miješaju dijelove zabavnog parka i tematski vezanih medija. Npr. imate Ventureland koji kombinira elemente Pirata s Kariba s Nigdjezemskom Petra Pana. Najupečatljiviji dio mi je bio Mickeyjunk Mountain, planina otpada sastavljena od raznih Mickeyjevih brendiranih proizvoda poput kalendara, igračaka kakve je znala raditi tvornica Biserka i video igara (khmgdjejeMagicalQuestkolekcijaCapcomkhm). Valja spomenuti još i 2D nivoe kojima pristupate putem projektora te služe kao poveznica između različitih zona. Svaki od njih je baziran na jednom Mickey Mouse crtiću te dobro dočaravaju svoje predloške.

Iako sadrže upečatljiv okoliš. Disneyjevi crtići su najpoznatiji po svojim likovima. Za potrebe igre ih je mnogo izvučeno iz naftalina no najveću ulogu među njima ima Oswald the Lucky Rabbit, zec koji je bio njihova zvijezda prije nego što je Walt kreirao Mickeyja zbog izgubljenih autorskih prava. Tranzicija iz 2D crteža u 3D modele je dobro napravljena, ali ima situacija kada animacije kasne ili nisu sinkronizirane. Daljnji uvid u priču i likove imamo u vidu animacijskog studija Powerhouse, zaslužnog i za Netflixovu Castlevaniju, koje malo odskaču zbog modernijeg vizualnog studija ali doprinose narativnom elementu.

Auditivna komponenta igre me je ostavila podijeljenog mišljenja. S jedne strane imamo soundtrack sastavljen od filmsko-orkestralnih skladbi s povremenim dodanim žanrovskim elementima poput horor ili gusarske glazbe. Nasuprot nje stoji glasovna gluma koja se sastoji od usklika i mrmljanja. S obzirom na upečatljive glasove Disneyjevih likova i količinu teksta koju Epic Mickey: Rebrushed koristi, ostao sam malo razočaran odlukom.

Iso Mickey

S tehničke strane, nisam imao previše problema. Igra je napravljena u Unreal 4 engineu te se vrti pretežito glatko. Uz par Mickeyjevih zapinjana za nepristupačan okoliš, jedini ozbiljniji bug na koji sam naletio je dobivanje sporednog zadatka za koji nisam imao uvjete te ga nisam mogao riješiti do ponovnog pokretanja igre. Sa stajališta igrinog dizajna, glavne zamjerke bi mi bile nemogućnost povratka na prijašnje nivoe (izuzev projektora) te neiskorištenost RPG sustava.

Sve u svemu, Epic Mickey: Rebrushed mi je bilo ugodno iskustvo. Ovisno o vašem načinu igranja, za prolazak će vam trebati oko 10-15 sati a razlog za ponovno igranje imate u različitim završetcima i skupljanju svih collectiblea. Pohvale ekipi iz Purple Lampa na spašavanju iz zaborava kultnog naslova koji pruža zanimljiv uvid u potencijal 3D platformera.

Epic Mickey: Rebrushed recenzija

77

Lijepa slika slikana grubim potezima kista

Kako ocjenjujemo?

Igra