Solidna epizoda poslužila je za nadogradnju priče i postavljanje temelja za, nadamo se, burnu završnicu.
Zanimljiv je moj odnos s Telltaleovim serijalom The Walking Dead koji je u ovom trenutku na sredini treće sezone “prikazivanja”. Namjerno sam upotrijebio riječ prikazivanje jer se ovdje se gotovo više ne radi o klasičnoj igri, već na pravovremeno pritiskanje određenog gumba na kontroleru i povremeno donošenje odluka za koje se na kraju ispostavi da uopće ne utječu na radnju u velikoj mjeri. Neki idu tako daleko i kažu da se radi o prevari od igre i ne može se osporiti da su djelomično u pravu, no jednak odnos imam s istoimenom TV serijom. Ima nešto baš privlačno u apokaliptičnom svijetu prepunom zombija i prikazivanju međusobnih odnosa grupe likova koji se bore za preživljavanje. Seriju The Walking Dead ostavit ću na seciranje filmskoj ekipi redakcije i samo ću reći da se, unatoč vidnom padu kvalitete, i dalje prati, baš kao i igra koja se oslanja na kanon stripa kao predloška.
Nakon više nego dobrog otvaranja treće sezone s dvije epizode (pročitajte našu recenziju) i predugog čekanja s objavljivanjem treće, očekivala se lagana stagnacija priče, no dobili smo stvaranje solidnih temelja za zahuktavanje prema završnici sezone koje bi trebalo uslijediti u četvrtoj epizodi.
Već sada je jasno da naša “stara” poznanica Clementine nije više glavni lik, no ona je u epizodi naslova “Above the Law” dobila dovoljno prostora da zadrži našu pažnju i da dobije jednu od ključnih uloga u ostatku sezone. I dalje je to ona Clem čije je povjerenje veoma teško zaraditi i lik koji se iz prestrašene djevojčice silom prilika razvio u prekaljenu snažnu osobu koja teške odluke donosi u sekundi. Daleko više pažnje u ovoj epizodi dobio je Javi, drugi glavni lik. Detaljnije je objašnjena njegova veza i međusobni odnosi unutar obitelji koji idu prema vjerojatno nepovoljnom razrješenju za jednu od sukobljenih strana, dok se istovremeno razotkriva uloga njegovog brata Davida u opasnoj zajednici preživjelih ljudi imena New Frontier. Tu smo naišli na efektno korištenje flashbackova u prošlost koji dodatno objašnjavaju i oblikuju Javija i postepeno ga pretvaraju u potencijalno najbolje napisanog lika cijelog serijala. Jedino je prilično nejasno što se željelo postići s Jesusom koji je i u seriji i u stripu jedna karizmatična pojava, pa ispada da ga se ubacilo samo zbog pokušaja komercijalizacije serijala zbog privlačenja fanova druga dva medija u kojima obitava franšiza The Walking Dead.
Poznavatelji Telltaleovog opusa potvrdit će da je gotovo uvijek treća epizoda nekog serijala najslabija karika, što je ovdje uspješno izbjegnuto. Osim što smo dobili solidan dio priče i zanimljiv razvoj likova i radnje, sve drugo ostalo je karakteristično za igru studija koji je slavu stekao na štucavom (i vjerojatno nikad promijenjenom) grafičkom pokretaču i iznimno jednostavnim gameplay mehanikama.
Ocjena: 70%
The Walking Dead: A New Frontier (3. epizoda) recenzija
70
Osim što smo dobili solidan dio priče i zanimljiv razvoj likova i radnje, sve drugo ostalo je karakteristično.