ELEAGUE Major: Boston 2018

Showdown u sveučilišnom gradu.

Od 12.-28. siječnja na dvije lokacije (Eleague Arena u Atlanti i Agganis Arena u Boston) održava se prvi od dva ovogodišnja Major Championship turnira u Counter Strike: Global Offensivu. Major Championship turniri su jedini (zasad) sponzorirani od strane Valvea i imaju nagradni fond od 1.000.000$ . Ekipe i igrači dodatno zarađuju uz pomoc stickera i player signaturea koji se kupuju na Steamu, a Valve im daje postotak(50-50) od prodaje istih tako da samo sudjelovanje u Major Championship turniru donosi dobru zaradu svima neovisno o plasmanu.

Promjenama u formatu i uključivanje starih offline kvalifikacija pod okrilje Major Championshipa, Valve je omogucio i manje poznatim (samim time financijski slabijim) ekipama da dobiju dio novca od prodaje stickera i signaturea i to je vrlo dobar potez za razvoj kompetitivne scene naročito u Kini, regiji u kojoj se u eSports ulažu milijunski iznosi te zemlji u kojoj je CS:GO službeno izašao tek ove godine. Format je sada podjeljen na tri dijela: Challengers, Legends i Champions stage gdje Challengers predstavlja stare offline kvalifikacije, Legends 16 najboljih ekipa u Bo1 formatu i Champions 8 najboljih u Bo3 formatu.

Challengers stage je završio bez većih iznenađenja osim prolaska ruske ekipe Quantom Bellator Fire ispred etabliranih imena poput EnVyUs, Misfitsa ili Renegadesa. Uz QBF prošli su Cloud 9, G2 Esports, Natus Vincere, mouseports, FaZe Clan, Vega Squaron, Space Soldiers i Team Liquid.  Kvalifikanata je devetero umjesto osmero jer je ekipa 100 Thievesa (s 3 finalista iz prošlog Majora Championshipa u Krakowu) koja je držala jedan od Legends slotova morala odustati zbog problema s vizama.

Grafički prikaz swiss sistema.

Ekipe:

SK GAMING

Trenutno najbolja ekipa na svijetu sa najboljim igračem na svijetu, coldzerom, nevjerojatnim in game leaderom (IGL dalje u tekstu), FalleNom i fantastičnim lurkerom ferom. Najveci favoriti za uzimanje turnira unatoč tome da zbog Major Championship pravila moraju igrati sa svojim starim suigračem felpsom, iako na drugim turnirima koji nemaju Major Championship status već mjesecima igraju s Boltzom. Strateški potkovani vrhunskim aimerima i jaki na svakoj mapi osim Inferna (i Nukea, ali ta mapa će vjerojatno bit zabranjena cijeli turnir od strane većine ekipa) nerješiva su zagonetka cak i za all star ekipu FaZe Clana koju su ove godine tri puta porazili u finalu velikih turnira i stvorili svojevrsno rivalstvo čija će kulminacija bit upravo ovaj turnir.

https://www.youtube.com/watch?v=cjOVXdarUTs

Gambit Esports

Pobjednici zadnjeg Majora u Krakowu i kreatori najvećeg iznenađenja u povijesti Major turnira u CS:GO eri. Od Krakowa je roster dožvio jednu promjenu u vidu odlaska tadašnjeg IGL-a Zeusa u Na’Vi i dovođenjem fitcha kao zamjene. Ekipa prepuna zanimljivih priča poput gotovo otpisanog AdreNa koji je 2017. doživio renesansu, pa do Hobbita, rookieja 2017. i to ne samo u CS:GO sceni već u bilo kojem relevantnom eSportu jer je njegov znacaj za ovu ekipu bio monumentalan i omogućio im je njihov najveći uspjeh dosad, osvajanje Krakow Majora.

Od odlaska Zeusa AdreN je preuzeo IGL ulogu, pa je samim time prepustio mlađim igracima da budu veća prijetnja, a tu se pogotovo iskazao fitch, rookie iz Kazahstana koji igra kao da ima godine iskustva i nadoknadio je manjak firepowera koji su izgubili ArdeNovim mijenjanjem uloge. Nisu u prvom krugu favorita za otići do kraja, ali su definitivno dark horse koji vreba iz prikrajka ovako i onako nepredvidljivog swiss sistema koji se koristi u Legends stadiju natjecanja.

Astralis

Iako je početak prošle godine izgledao izvrsno zbog pobjeda na prvom Majoru u Atlanti te IEM Katowice, Astralis je 2017. završio deleko od svoje realne pozicije. Kako su mjeseci prolazili Astralis su izgledali sve lošije i lošije, na to su se još nadodali medicinski problemi njihovog ključnog igrača devicea pa su kraj godine igrali sa zamjenama. Device se oporavio i Astralis više nema opravdanja za loše rezultate jer bi potencijalnim neuspjehom na ovom turniru mogle uslijediti promjene na rosteru, a kao prilog tome bi mogao biti i rezultat druge danske ekipe na turniru, North, kojoj dosta stručnjaka predviđa neuspjeh i potrebu za promjenama. Ako se na turniru pojavi Astralis s kraja 2016. i pocetka 2017. onda spadaju u sam vrh favorita, ali tek moramo vidjeti na kojoj je razini device nakon duge pauze i koliko je ekipa uigrana nakon njegovog povratka.

Virtus.pro

Legendarni Poljaci koji iza sebe imaju vojsku vjernih fanova i pune vitrine trofeja, međutim 2017. je bila hladan tuš za Virtus.pro. Sa samo jednom titulom sa znacajnog turnira (DreamHack Masters Las Vegas), i to na samom početku godine, te polufinalom u Krakowu i finalom na Epicentar turniru u Sankt-Peterburgu, 2017. je bila sušna godina za Poljake. Nekolicinu puta su promijenili pozicije u igri, no to je eventualno imalo kratak učinak i nakon toga bi se sve vratilo na vrlo lošu razinu. Toliko lošu da su gubili online kvalifikacije od anonimusa i bili pozivana na velike turnire samo zbog svog imena koje donosi velik broj gledatelja online i offline. Ovo bi trebao bit prvi Major na kojem po svemu sudeći neće osigurati Legend status, iako se s čudljivim Poljacima nikad nezna jer kad Virtus.pro postane Virtus Plow čuda su moguća.

Fnatic

U kolovozu 2017. došao je kraj ere olofmeisterovog Fnatica, ekipe koja je harala CS:GO-om od 2014. do proljeća 2016. Olof je otišao u FaZe clan, dennis je poslan u Godsent (tadašnja b ekipa Fnatica), a iz Godsenta su došli Golden i Lekr0. Fnatic je ostatak godine posvetio razvijanju mladih igrača u ekipi i jedine uspjehe su vidjeli u online ligama dok su na offline završnicama izgledali solidno i ništa više od toga. Ne spadaju u favorite za uzimanje naslova, ali bi mogli zadati glavobolje bilo kome od favorita jer su pred kraj godine na turnirima poput ESL Proleague i ECS Season 4 Finals izgledali puno bolje te završili u top 4 u oba slucaja.

North

Ekipa koja je poznata po strateškom pristupu igri i uvježbanim egzekucijama iz uma njihovog IGL-a MSL-a nije imala upečatljivu 2017. u kojoj su ostvarili samo jednu titulu na osrednjem DreamHack Montreal turniru koji će bit zapamćen po prijetnjama i pijančevanju njihovih suparnika u tom finalu sada vec bivših Immortalsa. 

K0nfig je deleko najbolji igrač u ekipi, međutim on nije dovoljan da bi napravili velike stvari na ovom turniru. Northu su potrebne promjene koje bi trebao pokrenuti loš rezultat na ovom Majoru, a dovođenje pravih pojačanja im ne bi trebao biti problem s financijske strane jer iza njih stoji FC Kopenhagen, samo o istima treba dobro razmisliti.

BIG

BIG za svoj Legends status ponajviše mora zahvaliti korištenju jump buga na Majoru u Krakowu. Koristili su bug koji Valve nije zabranio, ali su se ostale ekipe dogovorile da ga neće koristiti te su samim time imali značajnu prednost koja je inače ispodprosječnu ekipu dovela u top 8 na Major turniru. Uz QBF, vjerojatno najslabija ekipa u top 16 s velikom šansom da ne ostvare niti jednu pobjedu na turniru. Karma’s a bitch.

FaZe Clan

Svojevrsni PSG CS:GO-a s rosterom prepunim zvijezda. O tome koliko su nakrcani talentom najbolje govori da igrači poput olofmaisera ili GuariaNa često znaju bit tek 4. na scoreboardu po završetku mape. Drugi najbolji igrač svijeta NiKo, bivši najbolji igrač svijeta olofmeister, nevjerojatni lurker Rain koji je u stanju i najneizglednije situacije okrenuti u svoju korist, mozak operacije karrigan i legendarni AWPer GuardiaN na papiru cine ovu ekipu najjačom u povijesti igre. Međutim, na serveru imaju jedan trn u oku, a to je Brazilski SK Gaming kojeg nikako nemogu dokučiti. Daleko od toga da je 2017. bila neuspješna za FaZe (osvojili su četiri velika turnira), ali za novac koji je utrošen u ovaj roster sve osim potpune dominacije je neuspjeh.

Prošli Major nije bio uspješan i ovaj su morali započeti vec u ranom Challengers stadiju natjecanje koji su prošli bez većih problema (iako su doživjeli šokantan poraz od Vega Squadrona). Ekipa s najboljim omjerima na Overpassu (10-3), Mirageu (10-3) i Infernu (8-3) ima jasan cilj na ovom Majoru, a to je titula. Sve drugo je za FaZe neuspjeh i još jedno razočaranje u nizu za njihove mnogobrojne fanove.

https://www.youtube.com/watch?v=EPEA76biD_s

Cloud9

Najveća nada Sjeverne Amerike igra na domaćem terenu i vreba iz prikrajka druge grupe favorita. 2017. je za Cloud9 donijela velike promjene. Poslije neuspješnog ljeta, u mirovinu su otišli vjerojatno najlegendarniji igrač u povijesti američke scene, n0thing, te shroud koji se posvetio streamingu i sad je jedan od najvećih streamera na Twitchu. Umjesto njih su kao zamjenu doveli OpTicov duo tarika i RUSHA, od kojih je tarik preuzeo IGL ulogu u ekipi koja ih je mučila cijelu godinu i zasigurno je bila najveći razlog njihovog podbacivanja jer na rosteru definitivno ima talenta. Najveća snaga su im Train, Mirage i Cobblestone, a najveci problem Skadoodle. AWPer, koji po mom skromnom mišljenju, nije na razini igrača poput GuardiaNa, kennys-a ili FalleNa i baš on čini tu negativnu razliku u susretima s najjačim ekipama na svijetu.

G2 Esports

Ekipa koja je konačno ujedinila dva najveća talenta Francuske scene, kennys-a i shox-a, to je napravila u krivo doba, doba super timova poput SK-a i FaZe te je prisiljena živjeti u sjeni ta dva giganta CS:GO-a. 2017. je donijela samo jedan veliki turnir (DreamHack Masters Malmo) i puno više problema. Shox se prebacio na ulogu IGL-a koja mu nikako ne paše. Kennys je unatoč svemu i dalje najbolji AWPer na svijetu, ali i dalje trati svoj nevjerojatni talent u ekipi koja jednostavno ne može dosegnuti najviše visine.

Major u Bostonu za njih predstavlja iznimno bitnu prekretnicu jer u slucaju lošeg rezultata (zadnji top 4 plasman je bio u listopadu) moglo bi doci do klasicnog French Shufflea na proljeće jer je druga najjača francuska ekipa EnVyUs-a ispala već u Challengers stadiju natjecanja.

Natus Vincere

Na’Vi je s1mple, s1mple je Na’Vi. Unatoc dovođenju najveceg talenta CIS regije, electronica, i povratka IGL-a Zeusa nakon njegovog trijumfa s Gambitom u Krakowu, rečenica s pocetka je i dalje istinita. S1mple je mehanicki najbolji igrač na svijetu koji je u mogucnosti biti najbolji rifler i AWPer na serveru u isto vrijeme. Tek mu je 20 godina, a iza sebe ima pregršt iskustva i konačno je sazrio pa su priče o njemu kao užasnom članu ekipe daleka prošlost. Uz sve to, s1mple i dalje nema pravu podršku svojih kolega. Flamiea (iako je flamie izgledao solidno u Challengers stadiju natjecanja) i Edwarda je pregazilo vrijeme, Zeus se čini kao da nakon osvajanja Majora nema više onaj kompetitivni naboj po kojem je poznat, a mladi electronic se nije još u potpunosti uklopio u ekipu. Ako s1mple ima 35-40 killova na svakoj mapi, sve je moguce, ali to je čak i za genijalca poput s1mplea previše za očekivati.

https://www.youtube.com/watch?v=JsXmkqsHaoE

Mouseports

Polako dolazimo do ekipe koja vrlo teško može napraviti značajniji rezultat na turniru. Mouseports je daleko od loše ekipe, većinom zbog talentiranih pojedinaca poput oskara, ropza i SuNnya, ali im fali tzv. killer instinct da svoj talent pretvore u rezultate. Za pobjednike ESG Toura u Mykonsu i finaliste posljednjeg turnira 2017. (ECS season 4), odlazak u bostonski dio najecanja i zauzimanje jedne od Legends pozicija (automatski plasman na sljedeći Major) bio bi najveci doseg.

Team Liquid

Team Liquid je vec kroz Challengers stadij natjecanja doživio i preživio pravi rollercoaster ride. Od ždrijeba koji ih je u prvom kolu poslao na FaZe klan pa do odustajanja 100 Thievesa i potrebom za devetom ekipom iz Challengers stagea. Upravo je odustajanje Brazilaca omogucilo TL-u da prođu Challengers stage jer su se kao deveti plasirali nakon pobjede nad Renegadesima u tie breakeru kasno u ponedjeljak navečer. Najveći problem im je neigranje Steela zbog Major pravila te korištenje svojeg trenera zewsa kao zamjene. Organizacija je na ekipu potrošila ogromnu svotu (vrlo blizu FaZeu u tom smislu), a rezultati se nisu manifestirali. TL i dalje ima dva najveća mlada talenta Sjevernoameričke scene – EliGEa i Twistzza, ali to im ne bi trebalo biti dovoljno da dosegnu toliko željen top 8 plasman.

Vega Squadron

Najpozitivnije iznenađenje Challengers stage natjecanja, ekipa koja je nanijela poraz FaZe Clanu na Infernu. Ždrijeb ih nije mazio, pa se nisu sretno provukli kroz prvi stadij natjecanja vec su pobjedama protiv FaZe-a, Renegadesa i TL-a itekako zaslužili prolaz u top 16. Svaki novi skalp koji skinu u daljnjem natjecanju je veliki uspjeh za ovu CIS ekipu, ali prolazak u top 8 će ipak biti neostvariv san.

Space Soldiers

Prva pomisao kod spominjanja Space Soldiersa je ‘Onlineri’, često pogrdan naziv za ekipu za koju se sumnja da su dobri samo online zbog korištenja cheatova,a na LAN turniru nikad ne ponove iste rezultate. No evo nama Space Solidersa u top 16 na Major turniru i to jedva. Dosta strucnjaka ih je prozivalo mogućim dark horseom, no u Challengers stadiju nisu baš puno pokazali. Standardno, XANTARES je najbolji igrač, ekipa živi od duela i jakog firepowera, no strategije gotovo da i nema. Teško da mogu napravit išta značajno takvim stilom protiv prekaljenih veterana koji ih cekaju u top 16.

Quantum Bellator Fire

Za kraj najveće iznenađenje Challengers stagea. Još jedna CIS ekipa – QBF.  Ždrijeb ih je definitivno pomazio te su jedinu pobjedu protiv nominalno bolje ekipe ostvarili protiv EnVyUs koji su igrali s bolesnim RPK-om koji zbog bolesti nije ni igrao u zadnjoj rundi. Iza sebe su ostavili puno poznatija imena poput Misfitsa, Renegadesa, FlipSid3a i već spominjanih EnVy-a. Veliki uspjeh za QBF i CIS regiju, a svaka nova pobjeda je samo bonus na već gotovo nestvaran plasman.