Gigafon | Prednosti konzola u odnosu na PC

Prošli tjedan naš se Giga raspisao o prednostima PC platforme naspram konzola, a ovaj tjedan će za promjenu malo “pljuvati” po drugoj strani.

|1|

Cijena

Ako uzmemo u obzir aktualnu generaciju konzola, cijena PlayStationa 4 na izlasku bila je $400, dok je za Xbox One iznosila $500. Za te cifre apsolutno je nemoguće složiti PC konfiguraciju koja bi “gurala” multiplatformske igre na istoj razini detalja. U trenutku pisanja ovog teksta, 2,5 godine od početka aktualne generacije konzola, situacija je još uvijek ista. Zbog niže cijene baza igrača na konzolama je veća, a samim time je udio u prodaji na konzolama osjetno veći, stoga se developer kod razvoja igre fokusira na PC i ne iskorištava njegovu potencijalnu moć. Sve to skupa dovodi do toga da prosječni igrač radije odabire konzolu, kojoj će se kroz cijelu generaciju (5-7 godina) prilagođavati igre.

|2|

Ekskluzive

Sony, Microsoft i Nintendo su nas kroz sve ove godine naučili na igre iz svoje vlastite produkcije. Zaljubljivali smo se u Marija, Crasha, Linka, Master Chiefa, Spyra, Nathana Drakea, Marcusa Fenixa… Sve su to igre koje su mnogima od nas prirasle srcu, zbog njih biramo jednu konzolu ispred druge, a PC izostavljamo iz te priče. Zbog masovnosti konzola proizvođači ponekad izdvajaju velike sume za igre drugih izdavača, kupuju njihovu ekskluzivnost za vlastitu platformu zbog čega određeni broj igrača također ostaje na konzolama. Posljednji veliki primjeri svakako su Rise of the Tomb Raider i Street Fighter V.

|3|

Jednostavnost upotrebe

Konzolu kupiš, izvadiš iz kutije, jedan kabel spojiš u struju, drugi u TV, upališ i voilà! Nema nepotrebnih komplikacija poput drivera, skeniranja virusa, ponekad komplicirane instalacije igara, različitih klijenata za mrežno igranje… Iako je kod nas ovaj argument na trećem mjestu, mnogima je pak na prvom. U današnjem ubrzanom životu ponekad jedino što tražiš je da se na kraju napornog dana možeš zavaliti u fotelju, upaliti konzolu i – igrati! Bez komplikacija!

|4|

Optimiziranost naslova

Konzola ima na milijune, a unutar svake platforme svaka konzola je ista. Svaki PS4 je isti, svaki Xbox One je isti, svaki Wii je isti. Kad developer razvija igru za konzolu, može je maksimalno prilagoditi njezinim mogućnostima. Teoretski, optimizaciju je moguće dovesti do savršenstva. S druge strane, prilikom razvoja igre za PC, developer mora uzeti veliki broj različitih komponenti u obzir. Grafičke kartice i procesori kao srce svake PC konfiguracije međusobno se razlikuju u taktovima, veličini radne memorije, broju jezgri. Teško je igru razvijati za baš svaku komponentu na tržištu, stoga igre na PC-ju ni u teoriji ne mogu maksimalno iskoristiti snagu zadanih komponenti. Iako je s Windowsima 10 stigao i DirectX 12, koji bi na PC-ju trebao prilično poboljšati stanje stvari, teško je za povjerovati da se različite PC konfiguracije na ovom planu mogu opasnije približiti konzolama.

|5|

Online igranje

Na konzolama je mrežno igranje jednostavno. Kreiraš party, pozoveš prijatelje i svi zajedno ulazite u partiju Battlefielda. U kompetitivnim igrama drugi igrači nemaju prednost zbog bolje periferije, većeg broja FPS-a ili rezolucije. Na konzolama svi igraju u istim uvjetima. Ne trebaš više klijenata za spajanje u mrežne igre, ne trebaš teamspeak u obliku zasebnog programa za komunikaciju s prijateljima. Ali definitivno najveća prednost naspram PC-a je: zbog zatvorenosti platforme nema cheatera!


Suma summarum

Napokon smo gotovi. Nakon što je Giga kroz dva tjedna pobrojao sve prednosti i mane obje strane, vrijeme je da podvučemo crtu. Što je bolje? Mi ćemo ipak putevima mudrog Solomona, pa ćemo zaključiti sljedeće. Giga se potrudio, ali nas nije uvjerio da je ijedan način igranja bolji od onog drugog. Najpravednije je zaključiti da je odabir ipak stvar osobne preferencije. Ako se ne možete odlučiti, imate po pet prednosti sa svake strane, stoga po onom starom običaju stavite sve na papir, odvažite i sigurno ćete donijeti ispravnu odluku.

O, Giga providni, što ćeš li odabrati za nas idući tjedan?! O Giga, virujemo u te, religijo naša, veća si i providnija čak i od crkve Nediljkove…