Posjetili smo najmoderniju igraonicu u Istočnoj Hrvatskoj i uvjerili se da gaming igraonice nisu mrtve!

Dugo niste bili u gaming igraonici? Nismo ni mi, no nakon posjeta posljednjoj shvatili smo što smo dosad propuštali.

Danas smo najčešće u situaciji da u svome domu imamo barem jednu konzolu i obično bolje računalo na kojem možemo igrati modernije igre. Međutim, neki od nas sjećaju se i ranijih vremena, kada je odlazak igraonici bio ujedno i društvena aktivnost, ali isto tako i ekonomski prihvatljiva računica. Da igraonice ipak nisu u potpunosti izumrle, našim portalovcima Zerou i Noćnoj Mandragori dokazao je i primjer novootvorene igraonice Rank Up u Osijeku. U nastavku teksta otkrijte što nas je impresioniralo.

Rank Up je otvoren sredinom lipnja ove godine. Na prostoru od četrdesetak kvadrata smješteno je 28 suvremeno opremljenih PC-jeva (Ryzen 1500X procesori, Nvidia GTX 1050 Ti grafičke kartice, 16 GB DDR4) i PS4 Pro sa PS Plus pretplatom i ogromnim televizorom. Posebno nas je oduševio veoma kvalitetan prikaz na 24 inčnim monitorima s visokom razinom osvježavanja od čak 144 Hz. Fluidnost online igranja bila je dodatno osnažena brzom optičkom vezom na internet.

Sve je lijepo uredno posloženo.

Uz to, nismo ne primjetiti odličnu gaming periferiju u obliku mehaničkih tipkovnica, Razer slušalica, miševa i super udobnih gaming stolica. Sve u službi udobnosti i zabave za posjetitelje, koja zna potrajati do kasnih noćnih sati (igraonica radi do dva ujutro). Kako bi igranje učinili što ugodnijim, igraonica svojim korisnicima nudi i osvježavajuća pića.

Imali smo priliku popričati s vlasnikom Rank Upa Mariom i njegova tri radišna zaposlenika, Florijanom, Jurajem i Markom. Sva četvorica su gameri od malih nogu i kao prijatelji su odlučili samostalno pokrenuti i stvoriti nešto vezano uz ono što vole – gaming. Iako nemaju prethodnog iskustva s igraonicama, brzo su se snašli, na način da ih sada i prijatelji gameri iz susjedne Srbije traže za savjete kako urediti modernu i funkcionalnu igraonicu.

Jedna od ilustracija koje krase zidove igraonice.

Osim na novom hardveru, tajnu svog uspjeha temelje na jako dobroj podjeli posla, želji za stalnim poboljšanjem igraonice, slušanjem želja igrača i ponudom sadržaja koji će im se svidjeti. A iako su u blizini već dvije igraonice, konkurencije se ne boje. Kako gazda Mario kaže, zdrava konkurencija je uvijek poželjna i dobra.

Kako su nam ispričali djelatnici, igrači se u igraonici najviše igraju na PC-ju. Dominiraju kompetitivni multiplayer naslovi Player Unknowns Battlegrounds (PUBG), LoL i CS:GO, dok se na PS4 najviše igra FIFA i UFC. Ipak, dečki očekuju da će izlaskom novog Call of Dutyja upravo to biti najigraniji naslov u Rank Upu. Sve o novom CoD-u čitajte na FFA.hr!

37-godišnji vlasnik nije se sramio demonstrirati nam svoje vještine igranja virutalnog nogometa. „Najviše igram CS:GO, no s vremena na vrijeme volim pokazati mlađima kako se igra FIFA“, našalio se.

Otkako su otvorili igraonicu, Rank Upovci su zamijetili da ju u preko 90% slučajeva posjećuju muškarci, najčešće dobi od 13 do 35 godina. Igrači se u igraonici u prosjeku zadržavaju oko 3 sata, a uz igranje najviše vole piti energetska pića.

Popričali smo i s nekoliko igrača u igraonici. Neki su igrali sami, a neki s prijateljima, a nas je zanimalo zašto vole dolaziti u gaming igraonice. Kao dva glavna razloga dolaska naveli su druženje s prijateljima uz igranje te nedostatak jačeg/odgovarajućeg hardvera u vlastitom domu.

PUBG se vrti gotovo na svakom upaljenom računalu u igraonici. Sve o PUBG-u čitaj na FFA.hr!

Puni optimizma, Rank Upovci u budućnosti planiraju u svojoj igraonici organizirati turnire s vrijednim nagradama. Zasad ne planiraju uzimati VR naglavne uređaje. Na pitanje zašto vlasnik nam je odgovorio: „Puno novaca, a malo se dobije.“ Konzolaše će zacijelo razveseliti najava da planiraju proširiti ponudu konzola (ali još se nisu odlučili hoće li to biti Nintendove ili Microsoftove konzole).

Na pitanje hoće li igraonice biti aktualne i isplative za sljedećih 10 godina, Rank Upovci odgovaraju potvrdno. Smatraju kako u igraonicama vlada prijateljska atmosfera koju ne možemo u potpunosti zamijeniti mrežnim igranjem. S obzirom da i sami svjedočimo vremenu u kojemu je lokalni multiplayer na rubu izumiranja i programeri se sve češće odlučuju ne uvrstiti ga kao opciju u igre, doista možemo možemo smatrati kako su igraonice faktor koji doprinosi očuvanju ove vrijedne gamerske tradicije.