Preostala su još 4 imena: Portugal, Wales, Njemačka i Francuska. U ovom dijelu analiziramo kako su došli do tamo Portugal i Wales, što očekivati od njih u večerašnjoj utakmici, te koji su igrači pokazali najviše u dosadašnjem dijelu knock-out faze.
PORTUGAL
Skupinu su prošli onako kako su prošli, dovoljno smo pričali o tome u prethodnim analizama, i nema smisla više se čuditi kako je momčad bez pobjede u 90 minuta došla do tu gdje i je. Za razliku od te grupne, stvari ipak izgledaju ponešto drugačije u knock-out fazi. Naravno da ćemo mi Hrvati ponavljati uzaludno kako nije bilo sreće, kako je Portugalov prolaz teški krump, no ipak je Santos u prethodne dvije utakmice znao što radi. Krenimo upravo od našeg susreta gdje je u potpunosti prilagodio svoju ekipu našoj momčadi. Flasteri su se zalijepili tamo gdje su trebali i visok presing je tjerao naše glavne playmakere da igru vode s pozicija stopera umjesto u sredini terena. Vlastitim bekovima nije davao toliko ofenzivne slobode kao u grupnoj fazi, što je poprilično anuliralo i hrvatska krila (od kojih samo jedno zna igrat krilo), a napadača se potpuno odsjeklo. Dakako, nije se radilo o nekoj savršeno taktičkoj partiji, ali Santos kao da je znao da Čačić s druge strane ne zna. Tokom igre ne samo da se smiju mijenjati i igrači, već se smije mijenjati i pristup igri, taktičke formacije i defenzivni/ofenzivni mentalitet. Tako nešto je bilo i potrebno da se svlada taj Portugal, bila je potrebna pobjeda van terena (na klupama), a ne unutar njega, no na našu žalost mi smo jednostavno u tom segmentu bili najlošiji. Nećemo ulaziti u detalje što je i kako trebalo, jer pričamo o putu do polufinala, gdje se mi ne nalazimo, već valja samo reći da je portugalski stručnjak sjajno pročitao što ćemo mi raditi na terenu, i uz malu dozu sreće i pokoju našu pogrešku u krucijalnim trenucima savršeno iskoristio sve te elemente kako bi došao do pobjede.
Protiv Poljske je to izgledalo malo drugačije, ali se daju izvući neki slični zaključci. Poljaci su rano poveli iskoristivši grešku Cedrica koji je promašio u skoku jednu visoku loptu koja je putovala na krilo, te je nakon centaršuta napokon Lewandowski zabio. Bekovi su se često spominjali kao najslabija karika u portugalskoj ekipi, no dok su u prethodnoj utakmici svoje defenzivne zadaće izvršavali poprilično solidno, ovdje je jedna strana zaplivala već u prvim minutama utakmice. Poljaci su naizgled preuzeli konce igre u tim prvim minutama, dok su s druge strane Ronaldovi udarci bili blokirani svaki put. Portugal je ipak odigrao suvislu akciju kada su duplim pasovima Nani i Sanches izbacili potonjega u dobru priliku za šut koja se ujedno, uz mali odbijanac, pretvorila u pogodak. Tih 1-1 je opet dalo priliku Santosu da privede nekako utakmicu pod svoju kontrolu pa je tako Lewa postao poprilično nevidljiv u ostatku utakmice, Kuba i Grosicki nisu imali nekog velikog utjecaja i jedini koji je pokušavao nešto je bio Milik koji nije mogao pogoditi more s rive. Poljaci su također čvrsto stajali ispred svoga gola, no njima se ipak zalomila jedna greška nakon koje je Ronaldo u situaciji da ima na milost ili nemilost Fabianskog uspio promašiti cijelu loptu, no barem je ispala to pirueta koje se ne bi posramili ni ruski baletani. Produžeci su izgledali gotovo pa identično kao to drugo poluvrijeme. Milik je opet poklanjao lopte svojoj rodbini koja je sjedila u redu 64, dok je Ronaldo još jednom iz solidne situacije promašio loptu. Jedanaesterci su lutrija neki će reći, no Portugal je bio strašno samouvjeren, precizan i siguran pri njihovom izvođenju, dok je jedan od poljskih heroja, Kuba, ipak pokleknuo pred Patriciom. U globalu, nakon 5 utakmica ljudi mogu zamjeriti Portugalu na 5 remija, na nedostatku ikakve prave pobjede, no u ove dvije utakmice koje su prethodile polufinalu odradili su svoj posao i odigrali točno onako kako je trebalo. Ostaje za vidjeti da li mogu pročitati i Wales ili su oni za njih ipak jedna nepoznanica i iznenađenje u toj Santosovoj jednadžbi.
WALES
Chris Gunter je sada trebao biti u Meksiku na vjenčanju svoga brata u ulozi kuma. Naime Chris, kao ni dobar dio svijeta, nije očekivao da će Wales doći do polufinala Eura, i rekao je naravno svome bratu da ne brine jer stiže bez problema na svadbu. Nažalost, no više vjerojatno nasreću, jer sumnjam da je brat htio da ispadnu ranije samo kako bi mu kum bio na svadbi, Chris će održati svoj govor i nazočiti ceremoniji putem Skypea. Da, Wales je dogurao do polufinala, i to nije bilo slučajno. Nakon grupne faze gdje je sve izgledalo dobro osim onog nes(p)retnog poraza u zadnjoj minuti od Engleza kada je i Wales igrao pomalo atipično naspram svojih ostalih utakmica na turniru, došao je na red derbi sa Sjevernom Irskom. Iako Wales nije isključivo defenzivna ekipa koja puca samo na kontre, opet nije ni ekipa koja uživa u potpunoj dominaciji posjeda i vođenju igre. Imaju neki perfektni balans obrane i napada, i jednako su dobri u oba segmenta. U toj utakmici od njih se tražilo da stisnu, da probijaju, i to su i pokušavali cijelo prvo poluvrijeme no Sjeverna Irska je uspješno zaustavljala svaki pokušaj, te nisu dopustili niti jednu ozbiljnu priliku Velšanima. Ne samo da su zaustavili Wales, već su se u drugom poluvremenu iz kontri i polukontri uspjeli približiti njihovom golu, te su u najvećem dijelu izgledali i kao bolja ekipa. No, pri tom nekom nadanju da možda mogu doći do pogotka koji bi ih odveo dalje su pomalo zaboravili na dotad ne pretjerano vidljivog Garetha Balea. Sve mu se više prostora otvaralo i on je uspio to iskoristiti kada je projurio po desnoj strani i zavrnuo tako sjajan centaršut da se ne može ni kriviti McAuleya za autogol. Jednostavno je prisilio protivničkog igrača da zabije sam sebi, da ne može reagirati drugačije i tu je bila ta razlika između te dvije ekipe. Ponajbolji igrač turnira je jednostavno u tom momentu eksplodirao, i to je za tekmu takvoga tipa bilo dovoljno.
Uslijedio je veliki susret protiv Belgije, Belgije koja je razbila Mađarsku i koja je naizgled vratila neki svoj renome za koji su mnogi rekli da je izgubljen. Ti su ipak bili u pravu. Belgijci su po treći put naletjeli na ekipu koja igra 3-5-2, a belgijski Čačić opet nije znao što i kako u toj situaciji. Kažem po treći put, jer prvi put je bio kada je Wilmots na treningu izveo svoju prvu jedanaestorku protiv druge jedanaestorke, te je pritom tu drugu postavio u formaciju 3-5-2 da simuliraju nadolazeći susret sa Talijanima. Druga ekipa je pobijedila prvu sa 3-0. Nakon toga su došli Talijani u istoj toj formaciji, i svi znamo što se dogodilo u toj utakmici. U četvrtfinalu ih je dočekao Wales opet u toj formaciji, i nakon njihove pobjede od 3-1, mislim da je svima poprilično očito da to nije slučajno. Wilmotsa su mnogi kritizirali pred Euro, i tijekom Eura, i nisu bili u krivu. Riječima Joška Jeličića: „Zapalio bih sve Uefine knjige kad vidim Fellainija kako igra playmakera“. Belgija je započela strahovito tu utakmicu, nizali su prilike Carrasco, Meunier, Hazard, da bi napokon Nainggolan gromovito proparao lijevi kut Hennesseyeva gola. Nakon tog gola, Belgija je jednostavno stala, a Wales je preuzimao sve više i više konce igre u svoje ruke. Već u 25. minuti je Ramsey testirao Courtoisa, a samo pet minuta kasnije je nakon očajnog zonskog pokrivanja kornera Ashley Williams ostao sam unutar 16 metara i nije imao problema zakucati loptu u mrežu. Prijetnje je nakon toga nizao samo Wales (Bale, Ramsey, Williams), vršeći konstantni pritisak i ne dajući Belgiji da prismrdi lopti do negdje tek 50. minute. No nakon toga Robson-Kanu radi potez koji će se dugo dugo vrtjeti u najavama za razne nogometne emisije i koji bi već bio proglašen najgenijalnijim potezom da ga je izveo Ronaldo ili Messi, kada je okrenuvši se poslao po macchiato sa hladnim stopere Belgije i zabio pored nemoćnog Courtoisa. Wales se tada pametno povukao, dovoljno da nije čisti bus parkiran ispred gola, već da se može otvoriti prilika i za kontru koja će riješiti utakmicu, i upravo to se i dogodilo u 85. minuti kada se Belgija potpuno otvorila, izgubila jednu loptu koju kupi upravo junak sa početka naše priče, Chris Gunter, te šalje perfektan centaršut za Vokesa koji glavom potvrđuje prolazak dalje.
NAJAVA PRED SUSRET
Što očekivati danas teško je reći. Da znamo već bi se uplatili listići na kladionici. Imamo s jedne strane ekipu koja nije nešto impresionirala, ali ipak zna kako doći do konačnog rezultata i u principu na kraju susreta dobije ono što želi, dok s druge strane imamo ekipu koja je iznenadila nogometnu Europu, koja igra jako efikasno prema naprijed, te jako koncentrirano i organizirano na iza. Probleme pred susret imaju i jedni i drugi. Portugalu će zbog kartona nedostajati William Carvalho, dok će Walesu nedostajati još više Aaron Ramsey i Ben Davies. Također Santosa jako brine i stanje Pepea koji je trenirao individualno zbog ozlijede, te je na konferenciji za novinare već izjavljeno da neće igrati ukoliko ne bude 100% spreman za susret. Portugal je prema kladionicama favorit, no Wales je sve samo ne bez šansi. Treba očekivati tvrdu utakmicu, jer Portugal je postavljen tako da primarno ne izgubi, što je svojevrstan problem za Wales ako se vratimo na utakmicu protiv Sjeverne Irske. No opet s druge strane, način na koji Portugal napada ujedno najviše leži i Walesu. Stoperi su iznimno jaki i mogu se nositi s prijetnjom iz zraka Ronalda, ali jednako tako kada se na ta tri stopera pridodaju i Gunter i Taylor na bekovima Velšani vjeruju da takve lopte neće prvotno ni proći od strane portugalskih krilnih napada. Kada govorimo pak o dvoboju Bale – Ronaldo, prema trenutnoj formi Bale tu ipak ima prednost. Puno više radi za ekipu, pokazao se i puno opasnijim u dosadašnjem dijelu i to protiv težih protivnika, i vjerojatno je sposobniji slomiti portugalski blok, nego li je Ronaldo velški. Upravo to lomljenje bekova će biti jedan od ključnih faktora današnje utakmice. Portugalu doduše ide jako na korist taj nedostatak Ramseya jer će Sanchesu i Moutinhu biti kudikamo lakše nositi se sa Allenom i Williamsom/Kingom nego li da je na tom mjestu Ramsey. Velšani vole reći da su oni ekipa sa ravnopravna 23 člana, i morati će itekako to pokazati danas ako misle napraviti povijesni iskorak u finale Eura.