Euro je krenuo, prvih 12 susreta je odigrano i ušlo se već u drugo kolo, pa slijedi osvrt na sve odigrane utakmice prvog kola uz komentare tko nas je najviše ugodno iznenadio, a za koga smatramo da je podbacio.
SKUPINA A
Francuska
Iako se očekivala poprilično lagana pobjeda Francuza, Rumunji su pružili itekako iznenađujući otpor. Već u 4. minuti utakmice stvorili su šansu pred golom Llorisa kada je Stancu primio centaršut unutar šest metara i pogodio točno u francuskog vratara. Francuzi su se nakon toga trgnuli te preuzeli konce igre, no ipak je nedostajalo kreativnih rješenja koja su se očekivala od plejade igrača koje imaju na raspolaganju. Rumunji su ih potpuno utišali u prvom poluvremenu, a prva obrana Tatarusanua je došla tek u 52. minuti. Nakon toga je ipak došlo do pogreške u do tad organiziranoj obrani Rumunja, pa je Payetov centaršut pospremio Giroud nakon što je Tatarusanu donio krivu procjenu pri izlasku sa gola. Rumunji su se nedugo nakon primljenog pogotka malo izvukli iz svojih defenzivnih redova, i glup start Patricea Evre, koji je cijelu noć muku mučio s protivničkim igračima na svojoj strani, koštao je Francuze jedanaesterca kojeg mirno u pogodak pretvara Stancu. Kad se činilo da Francuzi jednostavno nemaju rješenja za probijanje rumunjske obrane koja se konsolidirala nakon zabijenog pogotka, svoju već toliko puta viđenu čaroliju pokazao je Dmitri Payet.
Sjajan udarac iz kosa s vrha šesnaesterca koji je počistio paučinu zasigurno je jedan od glavnih highlightsa prvoga kola, a Francuzi su dugo u noć skandirali Dmitrijevo prezime. Jedini je to i zaslužio, jer je ostatak bio jako jako prosječan, te će se Francuzi morati itekako popraviti kako bi dogurali do finala što svi od njih očekuju. Biti će u nastavku natjecanja i tvrđih obrana, i opasnijih napada. Rumunji pak ne bi smjeli biti razočarani jer su pružili dobru partiju protiv prvih favorita i imaju pravo nadati se dobrom rezultatu protiv Švicaraca i Albanije.
Igrač utakmice: Dmitri Payet
Razočarenje utakmice: Antoinne Griezmann
Albanija
Albanski debitantski nastup nije krenuo baš najbolje s obzirom da su primili gol već u 5. Minuti kada je kao i u prethodnoj utakmici kriva procjena golmana kumovala golu Schara nakon Shaqirijeva kornera. U tim minutama izgledalo je kao da nas čeka razbijanje Albanaca, pogotovo nakon što je drugi žuti dobio Lorik Cana učinivši dvije neobjašnjive gluposti. Dobiti prvi žuti za nepotreban faul 80 metara od svoga gola, a drugi za zaustavljanje lopte rukom i to bacanjem po podu je kratko i jasno idiotski. Albanci su se neovisno o tome jako dobro držali kroz cijelu utakmicu i zapravo se može nabrojati samo jedna ozbiljnija šansa Švicaraca kada Seferović nije iskoristio dobru priliku pred golom Berishe koji je nakon one navedene pogreške djelovao na golu nesavladivo. S druge pak strane Albanci su sa igračem manje stvorili dvije šanse. Prvo je pristojnu šansu imao Sadiku u 77. minuti kada je pogodio vanjski dio mreže, dok je mrtvi zicer u izlasku 1 na 1 sa Sommerom promašio Gashi. Sommer uistinu je vrhunski reagirao, ali je neobjašnjivo kako Gashi tu priliku nije pretvorio u pogodak koji bi donio povijesni remi Albancima. Švicarci su bili zreli za taj udarac jer u globalu njihova igra nije bila ni blizu onoga što se očekivalo (izuzev Džemailija), no neiskustvo i nedostatak mirnoće očito su donijeli svoje. Ni jedna ni druga ekipa nije baš oduševila, pogotovo ne u napadačkom smislu. Kao što smo već rekli, Albanija je promašila ono što je morala zabiti, dok su Švicarci jednostavno bili kilavi i morali na kraju strahovati da im debitantska ekipa s igračem manje ne zabije gol.
Igrač utakmice: Blerim Džemaili
Razočarenje utakmice: Lorik Cana
SKUPINA B
Wales
Velšani su svoj debi na Europskom prvenstvu započeli pobjedom nad Slovacima s 2-1. Stvari nisu krenule dobro po Wales, jer pred samu utakmicu im se ozlijedio prvi vratar Wayne Hennessey, a već u 4. minuti je alfa i omega Slovačke Marek Hamšik krenuo u trk kojim je poslao kod kiropraktičara ukupno 5 igrača Walesa, samo da bi na kraju ušavši u šesnaesterac loptu s gol linije počistio Ben Davies. Velšani su ipak poveli nakon što je Patrik Hrosovsky učinio potpuno nepotreban start, no ne treba se njega kriviti jer je reakcija Kozačika na golu bila neobjašnjiva.
Bale je pucao u njegov kut i trebala je to biti poprilično jednostavno obrana, no Kozačik se iz nepoznatih razloga odlučio na dva koraka u lijevo (dio koji je pokrivao živi zid) da bi se onda neuspješno pokušao vratiti na svoje mjesto na kom je trebao i ostati. Do kraja poluvremena se igralo podjednako dobro s obje šanse, no Slovaci su malo stisnuli gas početkom drugog poluvremena kada je igru u uzde uzeo Robert Mak. Mak je prvo sam ušao u priliku u kojoj na kraju nije bilo potrebe za intervencijom golmana Warda, no kasnije je pretrčao Ramseya, inače do tada jedinog igrača koji se trudio slagati ozbiljne akcije za Wales, te lijepo asistirao za Dudu koji bez poteškoća šalje loptu u mrežu.Slovake je gol motivirao pa su tako dalekometnim udarcima pokušavali Kucka i Mak, što je dovelo do reakcije velške klupe koja uvodi Ledleya i Robsona-Kanua. Upravo su ti igrači bili ključni za pobjedu s obzirom da je Ledley uputio pas za Ramseya koji nekako u padu, namjerno ili slučajno, produžuje za Robsona-Kanua koji zgužvanim udarcem nekako šalje loptu u mrežu. Slovačka je mogla zasluženo izjednačiti, jer su igrom vjerojatno bili i bolji od Walesa, da Nemec nije nakon centaršuta Šventa pogodio samo stativu. Sve u svemu radilo se o dobroj utakmici u kojoj su obje ekipe pokazale svoje adute i da nisu ovdje slučajno, a za očekivati je da i jedna i druga ekipa namuče Engleze i Ruse (što se inače dogodilo u trenutku ovog pisanja, bravo Hamšik). Slovaci su pokazali da imaju jako opasan vezni red koji zna kombinirati i koji se može osloniti i na individualan potez, dok su velška velika imena dokazala svoje već u prvoj utakmici i poručila da se ekipa može osloniti na njih.
Igrač utakmice: Aaron Ramsey
Razočarenje utakmice: Matuš Kozačik
Engleska
Englezi moraju biti itekako razočarani što su izgubili maltene dobivenu utakmicu i jedino je pitanje da li je to opet onaj engleski gubitnički mentalitet na velikim natjecanjima ili ih je jednostavno neznanje Hodgsona koštalo 3 boda. Englezi su krenuli u utakmicu jako i dominirali su kroz gotovo čitavo vrijeme. Prvo je zaprijetio Lallana, pa nakon toga Alli i Kane, pa onda čak i Smalling nakon kornera i jednostavno je djelovalo kao da je samo pitanje vremena kada će lopta ući u mrežu jer su Englezi pokazali baš puni spektar svog oružja. Rusi su čitavo to vrijeme djelovali tromo i sporo, u napadu nisu ništa ni pokušavali, dok su Englezi opet prijetili i to putem Sterlinga koji je morao bolje iskoristiti svoju šansu kada je dobio loptu u for, i putem Rooneya koji je dobro pucao iz voleja. Kada smo ih već spomenuli treba napomenuti da je Rooney izgledao uistinu impresivno na terenu, dok je Sterling uništavao svaki napad krivim odlukama pa je samim tim još bizarnije ono što će se dogoditi kasnije. Uglavnom, Rusi stvaraju svoju prvu solidnu šansu udarcem Dzyube, no Englezi automatski uzvraćaju udarac opet preko Rooneya koji tjera Akinfeeva da se dobro protegne. Englezi nakon teške dominacije napokon pronalaze put do mreže kada iz slobodnog udarca od svih ljudi Eric Dier pogađa gromovitim šutom u golmanov kut kojeg bi možda vratar top kalibra ipak obranio.
Hodgson tada povlači čudnu odluku te vadi Rooneya iz igre kako bi uveo Wilshera u nadi da će to dovesti do čuvanja lopte u posjedu. Rusi su bili grogirani i djelovalo je kao da ih se lako može pokopati još dublje, no Englezi nisu razmišljali o tome što im se na kraju obilo u glavu. Nakon što su očistili korner, lopta dolazi do Smolnikova koji šalje centaršut natrag u gužvu gdje Berezutski koristi svoju fizičku nadmoć i skače preko Rosea, te šalje udarcem glavom loptu u mrežu. Englezi možda jesu dominirali, ali falio je jako finiš, falila je malo veća doza samouvjerenosti, a na kraju krajeva falio je i potez s klupe da osigura pobjedu. Ne samo da ga je javnost razapela zbog zamjene Rooneya, već i zbog postavki prekida gdje prvi strijelac Premiershipa izvodi kornere. Da, Harry Kane izvodi kornere. Rusi pak unatoč pogotku nisu djelovali kao da mogu nešto u ovom natjecanju. Sve je to nekako sporo i tromo kako u obrani tako i u napadu i svaki iole pametniji brži igrač, a ne Sterling, će to iskoristiti (kao što se i dogodilo jučer). Englezi su pokazali da mogu, no predvidjeti što će se događati s tom ekipom u nastavku natjecanja, s obzirom na te glave, gotovo je nemoguće.
Igrač utakmice: Wayne Rooney
Razočarenje utakmice: Raheem Sterling
SKUPINA C
Poljska
Možda najdosadniju utakmicu turnira odigrali su Poljaci i Sjevernoirci. Poljaci su dominirali čitavo prvo poluvrijeme, no tvrdoglava obrana Sjeverne Irske je stvarno učinila sve da im sreže svaki pokušaj iz korijena. Nije tu bilo baš umiranja u ljepoti jer Poljaci nisu nalazili način da stvore pravu šansu, pa je tek dalekometni udarac Milika nakon pola sata igre bio prva prijetnja gdje je golman McGovern morao nešto učiniti. Bartosz Kapustka je, doduše, uništavao svojim prodorima bekove koji su inače navikli na League One nogomet, no jednostavno nije bilo nikog da dovrši njegov započeti posao. Sjeverna Irska pak nije uspjela izvršiti niti jedan uspješan kontranapad u periodu prvog poluvremena. Obrana je ipak pukla u drugom poluvremenu kada je Blaszczykowski pobjegao Shaneu Fergusonu na krilu i poslao jednu lijepu prizemnu loptu u sredinu na koju je dotrčao Milik koji pogađa za 1-0.
O’Neill je zamjenama probao uzdrmati stvari i potaknuti svoje momke na nešto ofenzivniju igru, no to jednostavno nije išlo pa poljska obrana i nije imala baš previše posla. Iako je Sjeverna Irska stajala dobro u obrani, izostanak ikakvih napadačkih sposobnosti je itekakav problem i poprilično je čudno što O’Neill nije dao priliku pri lovu rezultata svom in-form igraču Willu Griggu. Teško je očekivati da će ova momčad moći izdržati kanonadu i ostalih ekipa, a čak i da izdrži jednostavno su pokazali premalo prema naprijed za neki pozitivan rezultat. Poljska je pak bila dominantna, ali isto tako preostaje za vidjeti kako će se nositi s ostalim ekipama kada ne budu diktirali igru, ili pak s ekipama koje će iskorištavati kontranapade bez milosti.
Igrač utakmice: Barosz Kapustka
Razočarenje utakmice: Shane Ferguson
Njemačka
Nijemci su ispratili Ukrajinu s hendikep pobjedom od 2-0, no nije sve tako divno i krasno u njihovoj igri, pa su im Lowovi rituali s prstima još i najmanji problem. Ukrajinci su krenuli opasno i prvu priliku na utakmici složio je Konoplyanka kad je nakon centaršuta volejem natjerao Neuera na ozbiljnu obranu. Nijemci su odmah uzvratili i Jonasu Hectoru je malo nedostajalo da se spoji na Mullerov udarac i pogodi mrežu, no do vodstva je ipak došlo kad fantastični Toni Kroos šalje predivan centaršut iz slobodnjaka, a Mustafi nemilosrdno glavom zakucava u mrežu. Ukrajinu gol nije obeshrabrio pa su tako zaprijetili i iz kornera kada Khacheridi puca glavom što Neuer brani, da bi kasnije Konoplyanka uputio udarac kojeg Neuer nije mogao obraniti, no zato ga je Boateng uspio senzacionalno očistiti sa same gol linije. I u drugom poluvremenu su se udarci razmjenjivali, s jedne strane su rukavice vratarima grijali Draxler i Kroos, dok je s druge strane Rakistkyi pokušao iz slobodnjaka. Nijemci su mogli riješiti stvar kada je još jednu sjajnu loptu poslao Kroos za Ozila koji u prilici 1 na 1 nije uspio pronaći put pored Pyatova. Mustafi je skoro od heroja postao tragičar kad se dogodila opasna greška u komunikacija između njega i Neuera, pa je tako Neuer krenuo već na ispucanu loptu od strane Ukrajinaca, dok je na nju išao i Mustafi pa ju poslao glavom natrag prema svom golu očekujući da je Neuer tamo. Srećom po Nijemce lopta je otišla pored gola.
Nijemci su na kraju na kontrolirani način dopuštali Ukrajini nešto posjeda i na kraju same utakmice iskoristili njihove nalete u potrazi za pogotkom jednim školski izvedenim kontranapadom u kojem je Ozil dobio loptu na stranu te poslao loptu na drugu stativu gdje sam čeka loptu Schweinsteiger, koji je inače ušao u igru 2 minute prije toga, i zabija bez poteškoća u mrežu Pyatova. Bez obzira na pobjedu od 2-0, Nijemci su dopustili dosta puta Ukrajincima da slože opasne napade i bile su potrebne dobre obrane Neuera i izvanredne obrambene intervencije kako bi se spriječio pogodak. Prema naprijed su neki igrači trebali pokazati i nešto više, primarno Muller i Gotze koji su bili maltene nevidljivi, ali primjerice i Ozil neovisno o laganoj asistenciji, ali kod Njemaca je ponekad dovoljno da jedan igrač ima dan kao taj dan Kroos. Ukrajina je odigrala solidnu partiju i Yarmolenko i Konoplyanka su se pokazali itekako opasnima i za očekivati je da će itekako igrati važnu ulogu u ovoj grupi. Ne može ih se čak ni previše kriviti zbog primljenih golova s obzirom da je jedan vrhunski izveden slobodni udarac, a da je drugi bio kontra kad su oni u zadnjim minutama tražili gol za remi.
Igrač utakmice: Toni Kroos
Razočarenje utakmice: Mario Gotze
SKUPINA D
Hrvatska
Ne treba pretjerano opisivati utakmicu jer vjerujem da nema tko je nije pogledao. Hrvatska je odigrala jednu od najboljih partija u novijem razdoblju i stvarno je šteta što je ostalo samo 1-0 jer je bilo itekako šansi za povećanje vodstva. Mnogi se slažu da smo nakon prvog kola izgledali kao jedna od najboljih ekipa na prvenstvu, no naravno treba vidjeti kako će to izgledati kada nasuprot nas ne bude jedna Turska. Bilo kako bilo treba pohvaliti momke na predstavi koja je napokon prikazala te igrače kao one okosnice svojih klubova. Nema dvojbe da na prvom mjestu se mora tu navesti Luka Modrić koji je odigrao jednu od najboljih, ako ne i najbolju partiju u kockastom dresu. Čak i ako na stranu pustimo taj sjajan gol, količina posla koji je Luka odrađivao je strahovita, kako u organizaciji napada i diktiranju tempa, tako i u obrambenim zadacima i iznošenju lopte. Slagale su se prilike i putem konstantno opasnog Perišića i putem Brozovića i stvarno smo napokon djelovali kao momčad koja ima jako puno oružja. Iako su nas Turci jednom uhvatili na prepad, obrana je funkcionirala poprilično dobro, a to je dio ekipe u koji imamo najviše sumnje, i moraju se pohvaliti i krvavi Ćorluka, ali i pravovremeni i koncentrirani Vida. Također u Subašiću se napokon dobio pravi golman koji se zna postaviti i koji se zna ciganiti kada treba tako da pri čuvanju rezultata padne na loptu kada ju uhvati. Možda je malo izostajao učinak Mandžukića, no u prvoj crti obrane je puno značio, dok bi se od Rakitića trebalo očekivati ipak više. Uloga Badelja kao nekog razarača je i dalje malo sumnjiva, no ima istine u tome da je Modriću dano puno više prostora na taj način.
Da li bi bilo još efikasnije s Brozovićem tamo, a uvođenjem Pjace na desno krilo, što su skoro svi zazivali, nećemo (ili možda hoćemo protiv Češke ?) znati, ali poklonjenom konju se ne gleda u zube. Napokon je dobru partiju odigrao i Darijo Srna. Stoji da je morao zabiti onu šansu kada je naletio na odbijenu loptu, ali u globalu su mu centaršutevi napokon bili točni, slobodnjak je bio opasan, i defenzivno je stajao ok. Salva kritika je išla na njegov račun prije samog Eura, no ovdje se napokon ukazao onaj Srna iz 2008. Stvar koja ipak možda najviše zabrinjava su Čačićevi potezi s klupe. Igra je bila dobro postavljena, ali iskreno više vjerujem u to da su ti igrači trenutno dobra klapa i da si napokon međusobno vjeruju i da se poznaju, pa bi ovakav rezultat možda došao i da nije bilo nikoga na klupi. No Čačićeva odluka da izmjene iskoristi u zadnjim minutama u svrhu potrošnje vremena je u najmanju ruku upitna. Vidjelo se da su neki igrači itekako iscrpljeni i bilo je potrebno uvesti svježu krv puno ranije. Time bi se uostalom i s kontra strane iskoristio umor turskih igrača koji su morali ići po taj izjednačujući pogodak, pa bi vjerojatno efikasnije bilo da na već potrošenog Topala ide svježi Kramarić ili Pjaca. Nadajmo se da će taj segment biti popravljen protiv Čeha. Turska i nije pokazala baš nešto previše i mogu si izbrojati zvijezde što su prošli tako kako su prošli. Glavne zvijezde su im bile potpuno pogubljene, ciganjenje i prekršaji su bili nepodnošljivi i taktički djeluju jako jako ranjivo pa je, još jednom ponavljam, prava šteta što nije sjela barem jedna od onih gredi ili neki od drugih pokušaja da to izgleda uvjerljivije, jer na terenu je tako i bilo.
Igrač utakmice: Luka Modrić
Razočarenje utakmice: Arda Turan
Španjolska
Španjolci su tokom čitave utakmice pokušavali svojim beskrajnim dodavanjima i kombinatorikom slomiti češku obranu, no kraju je ipak bila potrebna čista sirovost kako bi došli do pobjede. U prvom poluvremenu smo uglavnom gledali kako Španjolci traže put ka mreži, a onda kada bi do toga uspješno i došli, na vratima je bio nesavladiv Cech. Prvo su krenuli sa Juanfranovim naletima sa desne strane koji je slao centaršut za centaršutom, no Sivok i Hubnik su sve to uspješno čistili. Nakon toga je Silva uputio centaršut u šest metara gdje je Morata imao čistu priliku koju je ipak zaustavio Cech. Nedugo nakon toga se Morata našao u još jednoj prilici koju mu je namjestio Iniesta, koji je ujedno bio i glavni pokretač španjolskih akcija te daleko najraspoloženiji igrač na terenu, ali je još jedno Cech bio na pravom mjestu. Nastavio je sa svojim golmanskim bravurama i dalje kada je ovoga puta opasnost došla sa lijeve strane preko Albe čiji udarac brani, kao i onaj Davida Silve iz kosa. Španjolci su čak naoko i puštali dosta prostora da Češka iskoristi neki kontranapad, no jednostavno je bilo previše grešaka u predaji lopte da bi išta konkretno organizirali i sve je to izgledalo s njihove strane napadački impotentno. U drugom poluvremenu je Španjolska nastavila s pritiskom što je urodilo skoro autogolom Hubnika koji pogađa vanjski dio svoje stative, da bi kasnije krenuli centaršutevi s lijeve strane preko Albe koje su opet stoperi Češke čistili.
Česi su napokon složili jedan ozbiljniji napad, i nakon malo glavometa nakon centaršuta je napokon loptu glavom prema Španjolskoj mreži poslao Gebre Selassie, prevario De Geu, ali je sa gol linije loptu očistio Fabregas kojem je to bio i najbolji potez na utakmici s obzirom da u napadu nije napravio gotovo ništa. Španjolci su opet došli do prilike kada je Silva gurnuo Albu u šansu samo da bi ga Hubnik zaustavio prije nego li se ovaj našao oči u oči sa Cechom, a nedugo nakon toga je i Aduriz probao centaršut s desne zabiti škaricama no nije bio precizan. U 87. minuti je Španjolska napokon došla do vodstva kada je još jednom Iniesta poslao sjajan centaršut u sredinu, a obrana Češke napokon pukla i dopustila Piqueu da neometano glavom zabije za pobjedu Španjolaca. Španjolci su kroz utakmicu pokazali da nisu ona ekipa od pred nekoliko godina i da je Iniesta jedini igrač koji je zadržao tu razinu. Fabregas je bio neupotrebljiv, Nolito je bio beskoristan, Silva je bio previše prosječan, dok su same špice, Morata, a kasnije i Aduriz, bile nekako van utakmice. Uz Iniestu je još prijetnja išla i preko bekova, ali jednostavno nije bilo završnog pasa ili centaršuta od njih. Ne baš impresivna predstava i definitivno djeluju kao ekipa protiv koje se može igrati nogomet. Češka je pokazala dobru koncentraciju i pozicioniranje u obrani, kao i to da su u dobroj fizičkoj spremi jer su se svi igrači, uključujući i Rosickog, trudili pokrivati svaki pedalj terena i to im je u principu i uspijevalo, a uz to treba nadodati i Cecha koji je očito u formi. Nekako se čini kao da je rješenje za to jednostavno nekakvo igranje na silu jer ova španjolska kombinatorika nije uspijevala, nego je gol dan kada je mrcina od stopera došla u napad i kada mu je upućen savršen centaršut. Napad je pak djelovao poprilično pogubljeno, i iako su imali eto jednu finu priliku, a i jedan jako zanimljivo izveden korner, bilo je tu jako puno grešaka u prijenosu lopte kao i u odlukama nekolicine igrača.
Igrač utakmice: Andres Iniesta
Razočarenje utakmice: Nolito
SKUPINA E
Švedska
Irci su imali pobjedu u svojim rukama, no kada imaš u ekipi Ciarana Clarka, stopera koji nije dovoljno dobar ni da bude član prve jedanaestorke Aston Ville, onda je vlaovićevski evidentno da ti se mora dogoditi sranje. Irci su krenuli jako u utakmicu i dominirali su čitavo poluvrijeme dok su Šveđani uludo trošili lopte. Jeff Hendrick je prvo opalio po golu i natjerao Isakssona da je izvuče ispod grede, da bi kasnije Bradyev korner Clark prenio do O’Shee koji unutar šest metara nije uspio uputiti loptu u mrežu. Šveđani su tada preuzeli posjed, no nije bilo niti jedne jedine konkretne akcije i šanse, i najčešće bi sve završilo totalno krivim loptama i centaršutevima što od Kallstroma, što od Larssona, što od Forsberga. Irci su pak nakon pola sata igre opet konkretno zaprijetili, pa je tako Bradyev udarac otišao tik iznad grede, dok je Hendrickov pogodio samu gredu. I u drugom poluvremenu su Irci krenuli u istom ritmu, pa je tako Coleman uspješno probio desnu stranu, centrirao, te je lopta došla do Hoolahana (ili Wessija ako želite) koji volejčinom šalje loptu u kut Isakssonove mreže. Bio je to lijep poklon za Hoolahana koji je bio konstantna prijetnja i pokretač irskih akcija. Šveđani su tada dali malo gasa, no svejedno nije bilo konkretnih prilika i jednostavno nisu mogli dovršiti smisleno niti jednu započetu akciju. Ibrahimović je nekoliko puta pokušavao na silu riješiti stvar no Irci su ga neprestano okruživali, da bi u 71. minuti ipak uspio u svom naumu. Ibra je projurio po lijevom boku otarasivši se svih igrača, poslao centaršut taman prije nego li je lopta prešla liniju, a loptu iz centaršuta glupom reakcijom glavom u vlastiti gol šalje Ciaran Clark. Šveđani su pokušali na kraju i preokrenuti rezultat, no i dalje se radilo o nepreciznim centaršutevima i krivim dodavanjima, dok Irska više do kraja nije uspjela stvoriti konkretnu priliku. Obje momčadi su na neki način pokazale u ovoj utakmici svoje prednosti i mane. Irski vezni red je bio jako solidan, pokazali su da se ne libe pucati ako im se da dovoljno prostora i lako je mogao jedan od tih udaraca završiti u švedskoj mreži. Nije bilo baš nekih sjajno uigranih akcija, ali eto, ponekad je jednostavnost dostatna. S druge strane obrana je odradila solidan posao čuvajući Ibrahimovića čitavu noć (iako im je pobjegao u krucijalnom trenutku), no ostavili su dojam da su skloni pogreškama. Više je tu ulogu odigrala i poprilično slaba veza Švedske koja nije uspjela stvoriti doslovno ništa. Previše je tu bilo oslanjanja na Ibru i naravno da se to znalo. Ibrahimović je ipak dokazao da je njihova snaga i da može odlučiti utakmicu jednim potezom, pa makar na kraju tog poteza iskoristio drvo poput Ciarana Clarka.
Igrač utakmice: Wes Hoolahan
Razočarenje utakmice: Ciaran Clark
Belgija
Pa ti otpiši Talijane. Belgija je na leđima nosila ogroman teret očekivanja, ali bilo je, kao što smo pisali u najavama, da nešto tu ne štima baš toliko perfektno kao što na papiru piše. Antonio Conte je održao taktičku školicu Wilmotsu i Talijane doveo do pobjede od 2-0 suprotno svim očekivanjima. Belgija je krenula u utakmicu sa većim posjedom i sa prvom prijetnjom kada je Radja Nainggolan testirao Buffona sa nekih 30 metara. No tih prvih 20 minuta što je Belgija naizgled kontrolirala susret je palo u vodu kada je Bonucci poslao suludo točnu dugu loptu preko pola terena koju je Giaccherini sjajno uštopao i poslao pored Courtoisa u mrežu. Italija je mogla povećati vodstvo kada je iz kornera Pelle glavom pogodio pored stative. Belgija je krenula u napad pred sam kraj poluvremena, no i dalje je sve to bilo jalovo. Witsel je bio nevidljiv, Fellaini je bio Fellaini, a Hazard i De Bruyne nisu pokazali apsolutno ništa. Lukaku je također bio igrač manje. Italija je izvrsno stajala na terenu, tercet Bonucci – Barzagli – Chiellini nije dopuštao da igdje išta prođe u kombinaciji sa De Rossijem, dok su i svi ostali talijanski igrači aktivno i dobro sudjelovali u fazi obrane. Početkom drugog poluvremena svi mrzitelji Lukakua su došli na svoje kada je Belgija odigrala sjajan kontranapad koji je trebao završiti tako da Lukaku zabija pred istrčalog Buffona, no Lukaku prebacuje Buffona ali i ne pogađa gol. Origi je kasnije ušao za Belgiju i zaprijetio u 82. minuti kada centaršut De Bruynea šalje preko gola. I dok je druga ekipa svijeta po FIFA-inoj rang ljestvici i dalje neuspješno trkeljala Talijani su složili dobar kontranapad u kom Immobile tjera Courtoisa na sjajnu obranu nakon što je opalio bombetinu van šesnaesterca. Talijani su izgledali kao da su zadovoljni s minimalnom pobjedom, ali ako ti se otvori šansa zašto je ne iskoristiti. Tako se šansa otvorila Candrevi koji je bez poteškoća na desnoj strani napravio kaos i centrirao za Pellea koji ispaljuje top koji para mrežu Belgije.
Talijani su tako ugodno iznenadili čitavi nogometni svijet koji je pogotovo bio uvjeren da od njih nema ništa nakon što su izašle početne postave. Kontra svih očekivanja, Talijani su odigrali nevjerojatno pametnu utakmicu sa taktičkim postavkama koje bi trebalo pokazivati mladim trenerima. Potpuna imobilizacija Hazarda i De Bruynea, kao i usamljene špice, te tjeranje da ustvari jedan Nainngolan mora bit glavna prijetnja je sjajno obavljen posao. Bila je ta jedna kontra, al to se jednostavno dogodilo zbog greške koja se mogla dogodit bilo kome bilo kada. Izuzev toga jednostavno genijalno postavljeno. Wilmots je s druge strane potvrdio neka razmišljanja da možda on nije čovjek za ovaj posao. Isplivala je informacija da je momčad Belgije igrala na treningu međusobnu utakmicu u kojoj je uvježbavao ovu prvu momčad protiv druge gdje je druga bila u formaciji 3-5-2, te je navodno druga pobijedila s 4-0. Ti dečki su jednostavno djelovali kao da se vide prvi puta skupa i kao da se dogodilo nešto što se dugo vremena nama spočitavalo. Skup super kvalitetnih pojedinaca koji u tom okruženju u tom dresu ne pružaju partije koje se od njih očekuju s obzirom na klupski učinak. Neko kohezivno tkivo fali da tu momčad poveže, i sva sreća po Wilmotsa da su mu protivnici ne baš uvjerljive Švedska i Irska jer ne djeluje kao čovjek koji ima plan za ispravak ovoga.
Igrač utakmice: Leonardo Bonuccci
Razočaranje utakmice: Romelu Lukaku
SKUPINA F
Austrija
Nešto slično što se dogodilo u prethodno opisanoj utakmici se dogodilo i u ovoj. Austrija je u utakmicu ušla kao favorit na papiru i tako se početno i postavila. Već u 32. sekundi utakmice je izgledalo kao da se Mađarima ne piše dobro taj dan kada je Alaba iz daljine pogodio vratnicu koja ga je spriječila da postane najbrži strijelac u povijesti europskih prvenstava. Devet minuta kasnije Alaba je imao još jedan pokušaj ali ga je uspješno obranio sjajni Gabor Kiraly koji je sa 40 godina i 74 dana postao najstariji igrač u povijesti europskih prvenstava. Mađari su konsolidirali redove nakon tih pokušaja pa su tako uspjeli složiti i prvi napad kada je tukao po golu Gera no uspješno mu je udarac zaustavio Almer. U 33. minuti se događa poprilično bitna stvar jer tada zbog jednog realno nepotrebnog prekršaja žuti karton dobiva Dragović koji će kasnije biti isključen. Austrijanci su se vratili napadanju krajem poluvremena pa je tako iz jednog poluvoleja tukao Arnautović kada mu je Kiraly obranio udarac, dok je nedugo zatim isti igrač poslao i iznimno opasnu loptu koja je prošetala ispred gola Mađara no Harnik nije stigao na nju. Mađari su uzvratili svojim tek drugim izletom na protivničku stranu kada je Dzsudzsak lijepo sa desne strane ušao na unutra, pucao, i poslao loptu tik do lijeve vratnice. Austrijanci su opasno krenuli i početkom drugog poluvremena sa nekolicinom centaršuteva na koje je bio spreman Kiraly. Mađari u 63. minuti dolaze do vodstva i to jako lijepom akcijom gdje kombinacijom duplih pasova Kleinhesler pronalazi Szalaija, koji je do tad bio dosta nedorečen, a on izbivši pred Almera elegantno šalje loptu u mrežu. Dvije minute kasnije Austriji otežava posao Dragović kada radi još jedan glupi faul, ali ovoga puta još gore, glupi faul u napadu, zbog čega dobiva drugi žuti tj. crveni. Austrija je pritiskala kako bi zabila izjednačujući pogodak sa igračem manje pri čemu se otvorilo puno prostora za kontranapade Mađara koji su i iskoristili u 87. minuti kada je lopta došla do Stiebera koji je otrčao prema protivničkom golu i hladno zabio pored Almera. Austrijanci su tako iznenađujuće doživjeli neugodan poraz i teško mogu izvući nešto pozitivno iz ovoga. Alaba je bio jedini čovjek koji je prijetio dalekometnim udarcima, no ostalo sve u ofenzivi je djelovalo poprilično slabo. I u obrani su također pokazali svoje slabosti kada su im dvojica Mađara izbacila cijeli obrambeni dio ekipe. Kada na to pridodamo i glupi crveni njihovog prvog stopera, sve što možemo reći je da je njihov početak prvenstva bio ogromno razočarenje. Mađari su se pak pokazali kao jedna jako srčana ekipa. U obrani su stajali dosta dobro, a Gabor Kiraly je dokazao da godine nisu prepreka za vratarske bravure koje je izvodio. Iako je izgledalo kroz čitavo prvo poluvrijeme da će napad primarno ovisiti o tome koliko Dzsudszak može sam napraviti, Mađari su ipak iznenadili vjerojatno i nas i sebe i Austrijance. Biti će zanimljivo vidjeti mogu li replicirati i graditi na ovome jer su na jedan inteligentan i muški način svladali nadmoćnog protivnika.
Igrač utakmice: Gabor Kiraly
Razočarenje utakmice: Aleksandar Dragović
Island
Island je pokazao da nije slučajno tu uzevši masovni skalp Portugalu koji su favoriti ove skupine. Islanđani su dobro otvorili utakmicu kada je Sigurdsson prošao po lijevoj strani i testirao Ruia Patricia koji je uspješno obranio udarac u svoj bliži kut. Nakon toga Portugal preuzima svu dominaciju u igri. Posjed im se sve više i više penje, a šanse su sve učestalije, pa tako u 21. minuti Nani propušta zabiti nakon centaršuta Ronalda, te glavom pogađa točno u golmana Halldorsona. Nakon toga se nanizalo nekoliko poluprilika za Ronalda koje ovaj nije iskoristio, da bi Portugal ipak probio obrambeni zid Islanda kada Andre Gomes radi dobar posao po desnoj strani, šalje prizemnu loptu Naniju u sredinu koji zabija pored Halldorsona u bliži kut. Portugal je nastavio sa dominacijom do kraja poluvremena i izgledalo je kao da će se utakmice pretvoriti u jednosmjernu ulicu. Početkom drugog poluvremena stiže šok po Portugal kada Island uspješno radi višak na desnoj strani pri čemu Gudmundsson šalje centaršut u sredinu šesnaesterca, a Bjarnason koristi nesmotrenost Vierinhe koji čuva zrak i zabija za 1-1. Portugal je nakon gola nastavio po starome, pa je tako Nani imao priliku u 63. minuti još jedan centaršut pretvoriti u pogodak, kao i u 71. minuti loptu poslanu iz slobodnog udarca pospremiti u mrežu, no neprecizan je bio u oba puta. Portugal stvara još jednu priliku nakon centaršuta kada ovoga puta Nani šalje loptu, a Ronaldo pogađa Halldorsona, da bi još u nadoknadi dobio 2 slobodnjaka u svojoj zoni, ali i da bi iz oba pogodio direktno u živi zid. Sve u svemu za Portugal vrijedi ona, velik promet mala zarada. Bilo je tu prilika, ali jednostavno se moralo bolje i kreativnije od tih brojnih centaršuteva koji su završavali uglavnom u rukama golmana Islanda. Postavlja se pitanje i da li je uistinu Portugal samo „one-man team“ jer pored poprilično indisponiranog Ronalda, kojem je smješkanje na sudačke odluke i kukanje bilo bitnije od konkretnih poteza, nitko nije napravio korak naprijed da bude taj koji će napraviti promjenu. Radi se o solidnoj ekipi, no očito ne o previše strpljivoj jer čim dođu ne volje gube se živci, a ne zna se primijeniti neki plan B. Islandu pak treba čestitati na ratničkoj partiji. Dobro su izdržali sve nalete Portugala, zatvorili im glavnu prijetnju i doveli je do frustracije, i uz sve to uspjeli organizirati kvalitetan napad i iskoristili glavnu slabost protivničke ekipe.
Igrač utakmice: Aron Gunnarson
Razočarenje utakmice: Cristiano Ronaldo
Uz ove osvrte na sve utakmice dajemo vam i naših najboljih 11, a oni su: