No Man’s Sky pod istragom zbog lažnog reklamiranja

Napokon je došlo i do ovoga, protiv autora igre će vjerojatno biti poduzeti određeni pravni koraci.

Dugo nas neka igra nije razočarala kao No Man’s Sky. Prema svim najavama, trebala je to biti igra iz snova za sve SciFi geekove. Sean Murray i njegov Hello Games koji čine iskusni developeri, na vlastitoj koži su shvatili kako bi PR trebali raditi oni koji su školovani za to. Ipak, oni su samo dizajneri i programeri, a marketing je preširoka i komplicirana grana industrije koju nipošto ne treba podcjenjivati. Tako su, naivni i zeleni, možda nehotično stvorili hype koji kasnije, realno, nisu mogli opravdati. Shvatili su to netom prije izlaska igre, kada se Sean pismom recenzentima pokušao opravdati i spustiti uzbuđenje na zemlju. Međutim, za to je ipak bilo prekasno.

No, je li zbilja Sean Murray bio toliko naivan? Ili je svjesno godinama obmanjivao zajednicu igrača? Sad skoro već dva mjeseca od izlaska igre na vidjelo je isplivalo toliko neistina u vezi igre, da ih je zbilja teško prihvatiti kao rezultat nekakve naivnosti i neiskustva u marketingu.

Prva stvar koja nam pada na pamet je NMS multiplayer komponenta. Iako je Sean mjesecima objašnjavao kako MP nije u fokusu igre, u više navrata je potvrđeno kako je moguće da se igrači pronađu negdje u NMS svemiru. Međutim, ispostavilo se kako baš nigdje u kodu igre uopće nema skripte koja bi omogućila takvo nešto. Međutim, to nije spriječilo Seana Murraya, koji se debelo nakon izlaska igre pravdao na Twitteru kako igrači ne mogu međusobno interaktirati čisto jer su serveri preopterećeni. Što je, naravno, čista laž. Serveri za takvo nešto nisu bili ni predviđeni.

NMS Steam stranica i danas je prepuna obmana.

Ipak, to je samo kap u moru lažnih obećanja. Dovoljno je samo pročitati našu najavu igre, gdje je sve napisano izvađeno iz NMS promotivnih materijala. Dakle, svemir nije simuliran u realnom vremenu, zvijezde na nebu su samo lažne sličice i planeti ne kruže oko sunca. Planeti nisu niti približno živi kao u trailerima, a kopanjem po fajlovima igre zajednica je dokazala da su i oni bili izrežirani. Svemir u NMS nije svemir kao takav, galaktička mapa je također “fejkana”, a sama igra je rascjepkana na sunčeve sustave koji nisu na ni koji način povezani jedni s drugima. Dakle, No Man’s Sky iako ima i svojih pozitivnih strana, na kraju je ispao jedna velika obmana.

Sve ovo, pa i mnogo više, bilo je dovoljno da igrači u svojim zemljama autore igre prijave nadležnim institucijama za lažno reklamiranje. Jedna od takvih institucija je i Advertising Standards Authority iz Engleske, koja je reagirala na pritužbu člana Reddita, te je u izjavi potvrdila kako u vezi NMS itekako ima materijala za istragu. Dovoljno je samo pogledati Steam NMS stranicu, koja je i predmet istrage, kao dovoljan prilog (u najmanju ruku) lažnog reklamiranja.

Na kraju da se osvrnemo na našu recenziju igre, koje još uvijek nema, a vjerojatno je neće biti. Autor ovog teksta, vjerojatno osoba koja je zadnjih godina bila i najviše zaluđena ovom igrom, uslijed velikog razočaranja je odustao od bilo kakvog igranja igre, samim time i od recenziranja. Možda neprofesionalno od nas kao portala, ali nije važno, od igranja ne živimo. Igrati samo — volimo. Tako će biti sve do nekakve buduće nadogradnje, koja će u igru uvrstiti sve ono što je obečano. Koju vjerojatno nećemo nikada ugledati.