007 First Light prodan je u 1.5 milijuna kopija prvog dana, ali za povrat inveticije trebat će puno više

007 First Light krenuo je izvrsno. IO Interactive je u prva 24 sata prodao 1,5 milijuna primjeraka, što ga odmah stavlja među najveće uspjehe studija dosad. Kažu i najveći u tom periodu prodaje, međutim, za pravi usjpeh trebat će im još prilično više prodaje.

Jer iza tog uspjeha stoji i vrlo skup razvoj. Kako javljaju danski mediji, 007 First Light je navodno koštao oko 1,3 milijarde danskih kruna, što bi bilo oko 200 milijuna dolara. U tu brojku, koliko je zasad poznato, nije nužno uključen marketing, a budući da IO Interactive igru izdaje samostalno, ukupni trošak mogao bi biti još veći.

To First Light stavlja u potpuno drugu kategoriju za dansku industriju. Spominje se i da je igra u nekom obliku bila u razvoju sedam godina. Službeno je najavljena 2020., ali IO Interactive je tada još završavao Hitman 3, pa je vjerojatnije da je puni razvoj krenuo kasnije, nakon početne predprodukcije i postavljanja temelja za Bondovu origin priču.

Ako su brojke točne, 1,5 milijuna prodanih primjeraka u prvom danu je sjajan početak, ali on ne radi povrat investicije. Uz ovakav budžet, marketing i udjele platformi, First Lightu će trebati još nekoliko milijuna prodanih primjeraka prije nego dođe na nulu, a onda još i više za neki profit.

S druge strane, ovo je upravo ona situacija u kojoj dobar glas može odraditi ogroman posao. A 007 First Light svakako ga ima, prvo na FFA forumu gdje generalno svi hvalimo igru, a potom i drugdje s prosječnom ocjenom na Metacriticu od blizu 90.