
PS5 Pro je tek izašao, što u ovom modernom ritmu ubrzanog življenja znači da se već mogu povesti ozbiljne glasine o nasljedniku – PlayStationu 6.
Insajder Kepler na NeoGAF forumu već se dokazao točnim informacijama o RDNA 4 arhitekturi u PS5 Pro, a sada navodi kako će PS6 generacija imati dvije različite verzije.
Slično kao kod aktualne Xbox generacije, gdje je slabiji Series S također bio kućna konzola, PS6 će dolaziti u portable i klasičnoj izvedbi. To je jasno iz navoda o PS6 čipu s potrošnjom od 15 vata, izrađenom u 3-nanometarskom procesu, trenutno najnaprednijem komercijalno dostupnom tehnološkom standardu.
Na pitanje o usporedbi handheld verzije s PS5, Kepler navodi da se radi o slabijem hardveru – što je i logično, uzmemo li u obzir format. Po njegovoj procjeni, performanse će biti negdje između Xbox Series S i PS5.
Renesansa igranja u pokretu
Kepler dodatno pojašnjava kako SoC za handheld verziju nije tek oslabljena ili okrljaštena verzija SoC-a za pravi PS6, već se radi o potpuno novom čipu koji Sony razvija posebno za ovu namjenu. Čipu koji će biti iznimno štedljiv, a pritom sposoban pokretati velike igre u prijenosnom formatu.
Čisto za usporedbu, čip u Steam Decku također ima potrošnju od 15W, ali je izrađen u 7nm procesu. Nasuprot tome, PS6 handheld koristit će 3nm tehnologiju, što znači da bi na sličnoj površini mogao biti i više nego dvostruko brži. Uz to dolaze i novije RDNA arhitekture, koje će dodatno podići performanse.
Uz PSSR, koji će do tada također biti nadograđen, te uz rezoluciju koju na takvim dijagonalama nema smisla gurati iznad 1080p, PS6 u svojoj handheld verziji mogao bi biti poprilično sposobna zvjerka.
Kako proizvodni procesi postaju sve manji, a čipovi sve sposobniji i energetski učinkovitiji, u nadolazećim godinama tehnologija će postajati sve dostupnija. To otvara vrata svojevrsnoj renesansi igranja u pokretu, gdje će se granice između kućnih i prijenosnih konzola sve više stanjivati. Kada je riječ o PS6, spominje se 2028. godina kao mogući izlazak, što ostavlja dovoljno vremena da i današnje eksperimentalne tehnologije postanu komercijalno spremne.