Otimači izgubljenih ekrana: Epizoda #4 – Sudar superherojskih svjetonazora

Otimači su se ovog tjedna za vas odlučili izdvojiti sve Marvelove filmove, od najgoreg prema najboljem.

Marvel Cinematic Universe je prije osam godina krenuo u nezaustavljivi pohod na velike ekrane. Cijela kampanja je pomno zamišljena, pripremana i odrađena u nekoliko koraka. Svaki heroj je odlično zamišljen, odabran i realiziran, a što je najbolje, svi se savršeno prepliću. Sprema nam se kulminacija svih dosadašnjih filmova u velikom sukobu s moćnim Thanosom u Infinity Waru kojeg s nestrpljenjem iščekujemo. Uz to nam se spremaju još dva nova heroja – Black Panther i Captain Marvel. Budućnost će pokazati da li se publika zasitila stripovskih filmova ili će ova franšiza i dalje harati svjetskom scenom. A ovdje ćemo se osvrnuti na dosad izašle filmove.

Četvrti je tjedan otkako smo započeli s našom novom rubrikom, a nakon tri tjedna recenziranja filmova koje smo dobili od naših forumaša odlučili smo se na nešto drugačije pa ovog tjedna za vas imamo neku vrstu specijala. Četvrta epizoda tako će umjesto recenzija sadržavati liste filmova iz Marvelovog cinematic universea poredane po kvaliteti. 

Ovoga tjedna umjesto ELECTRONICUSA kao gost uskočio je Tzereen, a ostatak postave ostao je isti. Blade, CroZac_Drake i Tzereen tako će vam pokazati svoje liste, a vidjet ćemo koliko se njihova mišljenja razlikuju i koji je ultimativni Marvelov film.

Tzereen

 

Blade  

CroZac_Drake 

Tzereen Marvel Cinematic Universe TOP14

1.

Na mom vrhu ljestvice nalazi se film koji je pogodio sve note za apsolutno genijalno ostvarenje. Razlog je možda i taj što je ovo prvenstveno izuzetno dobar špijunski triler, poput recimo nekog od filmova o Jasonu Bourneu, a tek onda stripovski sf. Već od prve, odlično koreografirane borbe na brodu (u kojoj se pojavljuje i St. Pierre) film me je zalijepio za sjedalo. Likovi imaju težinu i ljudskost, bilo pozitivci, bilo negativci, te se možemo poistovjetiti s njihovim motivima. Negativac je predstavljen dozom misterije i briljira u svakoj sceni te je apsolutno dostojan protivnik Captainu. Naročito je dobro napravljena veza ultimativno pozitivnog protagonista (Steve Rogers) i antagonista od kojeg ne odustaje. Film bilježi i pregršt spektakularnih akcijskih scena, poput automobilske potjere Nicka Furyja. U ovom se filmu također bilježi i pad S.H.I.E.L.D.-a. U svakom slučaju, svi su elementi harmonično usklađeni, te funkcioniraju kao švicarski sat.

2.

Ovaj je film bio možda najmanje poznat materijal široj publici, za razliku od već uhodanih heroja u prvih šest godina prikazivanja ovog serijala, tako da je njegov uspjeh došao sasvim neočekivano, ali apsolutno zasluženo. Slično kao i u Winter Soldieru, ovdje sve „šljaka“ kako spada. Odličan casting, na čelu s vrlo karizmatičnim i šarmantnim glavnim glumcem kojeg je ova uloga lansirala u sam vrh Hollywooda. Osim njega, jer je ovo film s najviše s/f elemenata, ostali su likovi izuzetno šaroliki, unikatni i zabavni. Isto tako, rekao bih da je zbog svog humorističnog pristupa s obiljem one linera, najzanimljiviji široj publici, bilo mlađi ili stariji, bilo muškarci ili žene. Definitivno se mora spomenuti i odlično odabrana, nostalgična glazbena podloga kroz cijeli film, inače boljka cijelom MCU serijalu (do Doctor Strangea nedavno).

3.

Ovaj je film bio zamišljen kao kulminacija svih predstavljenih naslovnih i sporednih heroja u prvih pet filmova u serijalu i kao takav je bio pun pogodak. Film je pružio sve što se od njega očekivalo – naše omiljene heroje, brojne one linere, nezaboravne akcijske scene i relativno dostojnog protivnika. Iako su u biti, glavni antagonisti bili svi ti heroji sami sebi, budući da je to neizbježno kad je toliko razvijenih ega stavljeno na jedno mjesto. Inače, sam scenarij i dijalozi odlični su te nije dojam da su neki heroji posebno uskraćeni za vrijeme na ekranu. Isto tako, akcijske scene i prikaz razaranja New Yorka bili su monumentalni.

4.

Prvi Iron Man mi je bio na rubu da uđe u top tri filmova u serijalu, ali je ipak presudila ta kulminacija svih događaja u prvim Avengersima. Ovo je bio prvi film u MCU svemiru i bio je pun pogodak. Pitanje je gdje bi bio cijeli serijal da Robert Downey Jr. nakon dugog zatišja u karijeri, nije toliko dobro predstavio Iron Mana. U biti, ne samo da je bio dobar, on JE Tony Stark te je briljirao u svakoj sceni. Cijeli je film također koristio vrlo malo teških sf elemenata naspram ostalih, te je djelovao vrlo autentično. Negativac nije bio nešto posebno tehnički kompetentan (iako ga je dobro utjelovio odličan Jeff Bridges), ali je došao kao iznenađenje glavnom liku, pa je s time dobio na težini. Uglavnom, vrlo bitan film koji je na svojim leđima donio cijeli serijal. Marvel će imati velikih problema kada im ode Robert Downey Jr.

5.

Najnoviji film zaokružuje prvu petorku. Iako ima elemente koji podsjećaju na već viđeno – protagonist sa svojom osebujnom ličnošću podsjeća na Tonyja Starka, pa čak i na Sherlocka kojeg također glumi odlični Benedict Cumberbatch, njegov trening i dolazak u hram dozivaju u sjećanje Matrix, dok magične scene borbi u gradu pomalo sliče na Inception, sve skupa je odlično posloženo. Kao i do sada, Marvel definitivno ima „oko“ za odabir glumaca koji su stvarno odlični u svojim ulogama. Benedict je, naravno, najbitniji, ali su tu, između ostalih, i Tilda Swinton i Mads Mikkelsen. Velika razlika naspram ostalih filmova je pojava magije. Do sada smo u prvom planu uvijek imali tehnologiju, pa čak i u slučaju Asgarda, dok je ovdje magija ušla na velika vrata i baš me zanima kako će se dalje nastaviti. Dodatni plus je i napokon bolja i upečatljivija glazbena podloga, koja do sada (izuzev Guardiansa koji su koristili stare odlično odabrane stare skladbe) uopće nije bila pamtljiva.

6.

Od ovog sam filma najviše očekivao, budući da je direktni nastavak najboljeg filma u serijalu, ali, nažalost, nije bio toliko dobar. Daleko od toga da je film loš, dapače. I dalje u osnovi imamo vječitu dobricu – Stevea koji prije svega želi pomoći svom prijatelju, te zbog toga nastane razdor među Avengersima. Tu mi je osnovni problem. Da, argumenti su dobro predstavljeni i izrečeni i razumije se i jedna i druga strana, ali kao da nešto nedostaje. Nitko se nije dovoljno potrudio. Nažalost, i početna akcijska scena nije ni približno dobra kao u Winter Soldieru. Na sreću, stvari spašava apsolutno maestralna scena potjere kroz grad, epska borba na aerodromu te predstavljanje dva zanimljiva nova lika – Black Panther i novi Spider-Man koji izuzetno obećavaju.

7.

Drugi „Osvetnici“ u serijalu, kao i drugi Captain America, nažalost također nisu oduševili. Istina, prva scena u šumi je bila tour de force efekata, koreografije i kamere. Nadalje, pridošlice u vidu Scarlet Witch i Quicksilvera bili su zanimljivi (naročito Wanda u svojem kostimu), a veću minutažu je dobio i Hawkeye koji nije razočarao. Glavni neprijatelj je opet bio Tony Stark sam sebi iz čega je nastao vrlo zanimljiv negativac koji je osnovni problem. Vrlo dobro zamišljen, a odlično predstavljen od strane Jamesa Spadera, nažalost, na kraju jednostavno nije bio dostojan protivnik. Prevelika količina neprijateljskih robota na kraju uopće nije imala onaj osjećaj moći i neminovne opasnosti, već su svi padali poput glinenih golubova.

8.

The First Avenger je u biti vrlo dobar film kojem je osnovni problem prespora prva polovica filma. Naravno, jasno je da je to za predstavljanje novog junaka potrebno kako bi se zadovoljavajuće prikazalo i okarakteriziralo, ali dojma sam da je ipak moglo malkice skratiti taj dio radnje. Inače, iz ovog je filma proizašla i dvosezonska serija o njegovoj ljubavi iz ovog filma – Peggy Carter (odlična Hayley Atwell). Film obiluje odličnim castingom i ulogama – ponajprije u vidu negativaca koje su utjelovili Toby Jones i kultni Hugo Weavinga, ali i Tommy Lee Jones. Vrlo zanimljivo i odlično (naročito za to vrijeme) je odrađen prikaz Stevea Rogersa prije tretmana kojim je postao Captain America, dok je bio praktički kao komarac. Vremenski period je također nešto što odudara od ostalih filmova i daje unikatnu notu cijelom filmu.

9.

Prvi od novijih filmova koji nam nakon dosta druženja s Iron Manom, Thorom, Hulkom i ostalima, donosi sasvim novog heroja, manje poznatog publici. Ovaj film krasi malo lakša nota, tako da je savršen za laganu poslijepodnevnu zabavu. Ono što je zaista drugačije su posebni efekti i sve scene borbe koje evociraju na (pra)stare hitove poput „Draga, smanjio sam djecu“, zbog veličine glavnog junaka. Ovdje je to, naravno, puno bolje prikazano, jer je tehnika izuzetno napredovala. Izuzev same tehnike prikaza, dosta scena je izuzetno inovativno i komično, tako da je ovo definitivno preporuka za širu publiku. Spomenimo i odličnu Evangelinu Lilly i Michaela Douglasa, te par dobrih sporednih uloga.

10.

Posljednjih pet filmova ne znači da su loši, nego su jednostavno malo lošiji od ostalih. Cijela pozadina Thora i Asgarda je prekrasna, šarena, bajkovita priča sa živopisnim likovima koji su možda malo previše vanzemaljski da bi se sa njima poistovjetili. Osobno, najbolja stvar cijele priče s Asgardom su mi odličan Tom Hiddlestone kao Loki, te manja uloga Idrisa Elbe kao čuvara njihove svemirske autoceste. Definitivno najlošija stvar u ovom, a i u prvom Thoru neuvjerljiva je romansa između Thora i Natalie Portman, koju inače volim, ali ovdje nikako nije sjela. Stvari koje ovaj film malo podižu iznad prvog Thora su privlačni i maštoviti vizuali, neprijatelji i specijalni efekti, a dobro je sjela i kratka uloga ratoborne Thorove majke.

11.

Ovaj film je, nažalost, dosta problematičan u nekoliko aspekata. Edward Norton nije najbolje rezonirao s publikom, ali najviše s glavnim facama u industriji, te je nakon Erica Bane, smijenjen odmah nakon ovog filma, tako da je velikog zelenog u Avengersima glumio Mark Ruffalo. Ovaj film definitivno ima svojih trenutaka, tako da imamo par odličnih akcijskih scena, dobrog negativca Tima Rotha, a i spomenuti Edward Norton mi je osobno dobar kao Hulk. Loša stvar je, ponovno, romantična spona u vidu Liv Tyler koja mi je ovdje neuvjerljiva, isto kao i Natalie Portman u Thoru.

12.

Drugi dio Iron Mana jednostavno je bio dosta lošiji od prvog. Negativac je zanimljiv, ali sasvim neuvjerljiv. Cijela pozadinska priča je dosta slabašna i neuvjerljiva i ne dočarava motivaciju likova. Mislim, film nije grozan, ali jednostavno se bilo teško uživjeti u likove. Dobri dijelovi su efekti svjetlećih bičeva Mickey Rourkea, te pojava Black Widow koja doslovce ubija u svojim scenama. Don Cheadle je zamijenio Terrencea Howarda, te je definitivno bolje sjeo od prve i njihova kemija (Tony i Rhodey) je odlična. Naravno, sam Tony Stark je kao i u svakom nastupu odličan i jednostavno plijeni pozornost.

13.

Prvi Thor je dosta sličan drugom, kako sa pozitivnim, tako i negativnim aspektom. Cijeli Asgard je prekrasan, živopisan, maštovit. Sve pršti od boja i efekata. Kombinacija vikinških elemenata s bajkovitom tehnologijom, kao i jarki, zlatni oklopi, crveni plaštevi ili pak svemirski brodovi plijene pozornost na ekranu. Spektakl za oči. Nažalost, elementi na zemlji, naročito romansa s Natalie Portman dosta su lošiji. Meni osobno nedostaje i element napetosti koji je vidljiv u filmovima sa Steveom Rogersom, jer je Thor jednostavno prejak i praktički neuništiv, slično kao i Hulk.

14.

Nažalost, najlošiji od svih filmova mi je Iron Man 3. Izuzetna šteta jer u biti svaki film gdje se pojavljuje Robert Downey Jr. kao Tony Stark ima izuzetnog potencijala. Najveći problem je, kao i u ostalima, romantični element. Gwyneth je loša kao Pepper Potts, a nažalost je ima u pregršt scena, ali još je gori njihov „bi-ne bi“ odnos. Ti romantični aspekti pokazuju se kao najlošiji element u većini MCU filmova. Casting za sve glavne likove je maestralan. Bilo da se radi o Iron Manu, Americi, Thoru, Ant-Manu, pa i sporednim likovima – War Machine, Hawkeye, Scarlet, ali romantične veze pokazuju se kao problem, Gwyneth, Liv i Natalie su bile loše i neuvjerljive, možda čak i ne toliko same po sebi, koliko njihovi odnosi sa herojima. Peggy Carter i sada Rachel McAdams bile su iznimke i dobar primjer kako se napravi romansa bez previše kompliciranja.

NATRAG

Blade Marvel Cinematic Universe TOP14

14.

Nakon što nas je Iron Man uveo u svijet Marvela na najbolji mogući način, njegov nastavak i nije bio najsretniji. Naravno, ne radi se o lošem filmu, jer čak i najlošiji na listi je zabavan i solidan ljetni blockbuster, no ipak je bilo tu nekoliko problema. Mickey Rourke i Sam Rockwell u ulogama Whiplasha i Justina Hammera nikada nisu djelovali kao ozbiljna prijetnja, dio s borbom Tonya s alkoholizmom nije bio dovoljno istražen i u globalu se radilo o poprilično jednostavnom, čak i generičnom blockbusteru. Pozitivne stvari bile su uvođenje Dona Cheadlea kao Rhodeya, Scarlett kao Black Widow, AC/DC soundtrack, te pristojne akcijske scene, no ipak to nije dovoljno da ne ostane na dnu ove liste.

13.

Još je svojevremeno Ang Lee pokazao da nije toliko jednostavno snimiti film isključivo o Hulku, a isto se potvrdilo i u prvom službenom MCU filmu o zelenom divu s Edwardom Nortonom u glavnoj ulozi. Iako je ideja o pogledu na samokontrolu Brucea Bannera bila zanimljiva, ipak je bilo poprilično očito da tu jednostavno fali supstance. Norton je naravno glumac svjetske klase, no daleko je najzanimljiviji dio filma bila finalna borba sa Abominationom, dok je sve ostalo bilo više-manje prolazno. Također, kasniji filmovi su pokazali da je Ruffalov Hulk, ali i Bruce Banner, opcija koja puno više odgovara postojećem univerzumu. Zamisliti danas Nortona u kombinaciji s ostalima je skoro pa nemoguće.

12.

S obzirom da je Lokijeva popularnost nakon Avengersa bila nemjerljiva, iz studija su mislili kako je nepogrešiva formula da ga se vrati u novi nastavak Thora. Loki je tako i bio najbolji element ovoga filma, dok se primjerice Malekitha naširoko smatra najgorim neprijateljem. Za ljubavne segmente nikoga nije bilo briga, a čak je i Thor bio manje zabavan nego li prije, no Tom Hiddleston je izvukao maksimum iz svoje uloge, dok je i finale, unatoč slabom neprijatelju i prosječnoj priči, pomoglo da ovaj film stoji iznad prethodna dva. Borba kroz portale i let Mjolnira sa jednog svijeta na drugi su bili poprilično zabavni i originalni.

11.

Robert Downey Jr. je do ovoga filma postao Tony Stark i van svoje uloge. Čovjek se kroz svoja prva dva filma i Avengerse toliko vezao uz tu ulogu da su ljudi htjeli još i još, a zbog toga ovaj film i je trenutno na visokom 10. mjestu liste financijski najuspješnijih filmova. Tonyev ogromni ego i nepromišljenost unatoč dobrim namjerama su ovdje već bili u potpunosti razrađeni, kao i opsesija za odijelima. Način na koji redatelj Shane Black priča priču nije bio baš klasičan, a i zaokret s Mandarinom nije legao svima, no s druge strane upravo zbog toga je nekima i dalje ovaj film pri samome vrhu ovakvih ljestvica. Bilo kako bilo, akcija na kraju s hrpetinom odijela je bila zabavna, Ben Kingsley je ubio u svojoj ulozi sjela ona nekome ili ne, a karakterizacija Tonya je otišla korak naprijed, pogotovo u kemiji s Tyom Simpkinsom. Guya Pearcea ćemo zaboraviti.

10.

Pored Iron Mana, Hulka i Thora, trebalo je nekako ubaciti i frajera u kombinezonu koji baca štit i utjelovljenje je patriotizma, a da to ne ispadne otrcano i naivno. I bome, to im je uspjelo. Pametan je bio potez prije glavnog događaja prve faze Marvelovih filmova vratiti se u prošlost i pokazati da je svijet koji gledamo na ekranu puno veći nego što mislimo. Chris Evans se pokazao kao savršenim odabirom za ulogu, a vrijeme i mjesto radnje su unijeli nešto drugačije u franšizu. Sporedni akteri su se pokazali pristojnima, a svojevrsna kopirana Indiana Jones priča je poslužila svrsi. Šteta je što nismo vidjeli i saznali više o Red Skullu kada je već uloga dana genijalnom Hugu Weavingu i što je primarna svrha bila najava za Avengerse.

9.

Uvođenje Thora u Marvelov filmski svijet bio je još jedan dokaz koliko velike planove imaju u studiju. Nakon filmova baziranih na Zemlji, dobili smo blagu šekspirijansku radnju umotanu u celofan superheroja. Osim što nam je film dao Chrisa Hemswortha, još jednog sjajno izabranog glumca za ulogu, dobili smo i jaka imena u Anthonyu Hopkinsu, Natalie Portman, Stellanu Skarsgardu i Idrisu Elbi. Hemsworth se od tada prometnuo u možda omiljenu pojavu na ekranu s obzirom na njegov nenametljivi blesavi humor, a Hiddleston lagano nagovijestio što možemo očekivati od njega u budućnosti. Film je pokazao da „bogovi“ uistinu mogu funkcionirati u svijetu kojeg su u Marvelu zamislili, no ipak se nije mogla izbjeći mala doza kaosa u svemu što je ovaj film obrađivao.

8.

Od ovako velikih projekata se očekuje puno, no AoU nije doživio uspjeh svoga prethodnika. Ideja Ultrona je bila dobra i odabir da se angažira Spadera da da glas navedenom liku je bio sjajan, kao što je isto to bilo i uvođenje Elizabeth Olsen kao Scarlet Witch, Bettanya kao Visiona, te Aarona Taylora-Johnsona kao Quicksilvera, no iako je bilo još tu pozitivnih stvari, kao karakterizacija Hawkeyea i Hulkbuster borba, ipak  je menadžment svih tih likova predstavljao svojevrstan problem, a borba protiv horde identičnih neprijatelja je previše podsjećala na onu s Chitaurima u Avengersima. I dalje se nedvojbeno radi o velikom filmskom događaju, te je na ekranu vizualno sve izgledalo sjajno, no ostaje dojam da smo prvi puta ipak dobili više.

7. 

Najavljivan kao najozbiljnija prijetnja po niz uspješnosti, što kritički što financijski, Ant-Man je porušio sve sumnje i pokazao da u Marvelu trenutno mogu ekranizirati bilo što. Iako se također naišlo na problem jednokratnog potrošnog neprijatelja, ideje i dizajn filma su gurnule ovaj film itekako naprijed. Nevjerojatno je da komunikacija s mravima i moć smanjivanja nisu izgledali blesavo, već da su stvorili jedan potpuno novi i strašno zabavni koncept akcije. Kao i u svim filmovima prije njega, i u Ant-Manu s izborom glumaca nije bilo greške te je Paul Rudd u istom trenu postao jednako omiljen kao i svi prije njega. Michael Douglas i Evangeline Lilly samo su još dodatno pomogli uspjehu ovoga filma, a prepričavanje Michaela Peñe je i dalje jedan od najzabavnijih trenutaka u cijeloj franšizi.

6.

Psihodelično putovanje kroz koje nas vodi Doctor Strange je sve što smo tražili od ovoga filma. Kao i kod svih ostalih „origin“ filmova franšize i ovaj moramo započeti konstatacijom da je izbor glumaca pun pogodak. Već na pola filma je jasno da je u ovoj ulozi mogao biti samo Benedict, a ništa lošiji nije bio ni ostatak, s posebnim naglaskom na Tildu Swinton koja je začepila usta svima koji su rekli da njen odabir nije ispravna ideja. Vizualno jedan od najimpresivnijih filmova uopće svojim idejama i artističkim dojmom stvara od klasične „origin“ priče nešto potpuno novo i dokazuje da i 8 godina nakon prvoga filma u Marvelovom svijetu i dalje možemo dobiti kvalitetan film o junaku čije putovanje tek počinje.

5.

Kamen temeljac svega što imamo danas se i dalje smatra među najboljim stvarima što je ova franšiza dala. Iron Man ne samo da nam je dao filmski svijet Marvela, već je i u potpunosti osvježio žanr superherojskih filmova. Jedan jedini film je pokazao da nisu Spider-Man i Batman jedine stvari koje se mogu uspješno adaptirati na velikome ekranu, već da postoji čitava plejada heroja koju kvalitetne ruke mogu pretvoriti u sjajan film. Robert Downey Jr. je preporodio svoju karijeru i vidjevši njegov uspjeh čitav je Hollywood shvatio gdje leži budućnost. Natjerao je glumačku elitu da gotovo da ne mogu reći ne ulogama u ovakvim filmovima. Odlično režiran, kvalitetno napisan, potpomognut jako dobrom glumom i ostalih članova, s posebnim naglaskom na Jeffa Bridgesa, Iron Man se sasvim legitimno smatra filmom zaslužnim za renesansu žanra, ali i Marvela kao kompanije.

4.

Malo tko je očekivao prije samog izlaska filma da će se o Winter Soldieru pričati kao o jednom od najboljih Marvelovih filmova. Bez obzira što nosi naziv Captain America i što se radi o superherojskom filmu, ovdje se radi i o sjajnom špijunskom i političkom filmu, te bi se i mnoge „ozbiljnije“ franšize mogle posramiti pored ovog dragulja. Ne samo da uspijeva biti katalizator za sve naredne događaje u Marvel svemiru, već i sjajno funkcionira kao samostalan akcijski film te postavlja neka pitanja koja su relevantna i za stanje u politici u stvarnom svijetu. Uz sve navedeno nudi sjajne akcijske scene, definirajuće trenutke za Capa, Buckyja, pa i Black Widow, uvodi Falcona kao i više nego solidnu prinovu ekipi, dok glumačka ekipa ponavlja, ili čak i unapređuje, svoje sjajne izvedbe.

3.

Kako pobogu možemo imati unutar svega ovoga film o stablu i rakunu ? Od likova o kojima su samo pravi fanovi stripa znali ponešto, Marvel je napravio svjetsku senzaciju i kritički i komercijalni megahit. Još jednim sjajnim odabirom glumaca, kako u Chrisu Prattu, Zoe Saldani i Daveu Bautisti, tako u jednostavnoj sinkronizaciji Bradleya Coopera i Vina Diesela, redatelj James Gunn nam je dao, neki bi rekli, Star Wars našeg vremena, a da je pritom vezan uz već etablirani filmski svemir. Gotovo svaki lik koji se pojavio na ekranu imao je barem jednu pamtljivu scenu, te su Guardiansi kao tim postali instantno favoriti svih obožavatelja. Uz nepogrešivu glumu i vizualni spektakl, bio bi grijeh ne spomenuti „Awesome mix vol. 1“ kao jednu od najboljih glazbenih pratnji nekoga filma u novije vrijeme. Očekivanja za drugi dio su suludo visoka.

2.

Ako je Iron Man bio kamen temeljac za superherojske filmove novijeg doba, onda su Avengersi plod, odnosno kruna toga rada. Svi dijelovi slagalice, pa što god pojedinačno mislili o njima i gdje god ih stavljali na ovakvim listama, savršeno su sjeli i stvorili jedan od najprepoznatljivijih blockbustera 21. stoljeća. Svaki glumac daje maksimum u svojoj ulozi, sve naznake da se radi o čistim pogocima su se uspostavile točnima u ovome filmu, kako od strane naših heroja (uključujući Ruffala čiji je to bio debi) tako i od antagonista. Režirano, snimljeno i odglumljeno na tako velikom nivou, Avengersi su opravdali, pa čak i nadmašili sva očekivanja te potvrdili da ova franšiza ne misli stati. Savršeni prikaz što toliko uloženog truda, rada i planiranja donosi u širem smislu. Trenutak kada kamera napravi krug oko svih likova će se dugo koristiti kao reklama kako za franšizu tako i za čitav žanr te je vrisak iz publike na dodjeli Oscara, kada se ta scena iskoristila u najavi, dokaz da su Avengersi ostavili trajni popkulturni utjecaj.

1.

Teško je reći išta nakon hvalospjeva za Avengerse, teško je išta podići iznad toga, no Civil War je bio toliko odvažan da ga jednostavno moram staviti na prvo mjesto. Ovo je film koji je ponudio sve ono najbolje što su ponudili Avengersi, ali nisu samo stali na zabavi i spektaklu, već su stvorili jedan moralni konflikt što je rijetkost za u principu popcorn filmove. Gotovo godinu dana se prije filma po svim društvenim medijima nije moglo izbjeći #TeamCap i #TeamIronMan, da bi se nakon filma dvojilo koji je odabir bio ispravan i da li je uopće ijedan bio ispravan ili pogrešan. Uz sav akcijski spektakl i sva pitanja u filmu, ostavilo se dovoljno vremena da se na kvalitetan način upoznamo s potpuno novim likovima i da oni u istom tom filmu oduševe publiku. Borba na aerodromu je nemoguće dobro režirana i treba skinuti kapu braći Russo na organizaciji ovako divovski ogromnog filmskog događaja. Uostalom, kada u 15 minuta uspiješ upoznati publiku sa Spider-Manom i kada ista ta publika u toliko kratkom vremenu bude gotovo jednoglasna da se radi o najboljoj filmskoj verziji lika, što onda uopće reći za ostatak? Spektakl gigantskih razmjera.

NATRAG

CroZac_Drake Marvel Cinematic Universe TOP14

14. 

Nakon odličnog uspostavljanja franšize, nastavak ne uspijeva ponoviti uspjeh prvog filma i kombinacijom prilično mlake priče i glavnog negativca spušta se na dno liste Marvelovih filmova.

13.

Iako prilično dobar film i uvod u lik Hulka, koči ga činjenica da to nije isti lik kao i u ostalim nastavcima zbog promjene glavnog glumca. Edward Norton odlično je odradio ulogu, ali Mark Ruffalo ipak je za koplje jači.

12.

Chris Hemsworth rođen je za ulogu Thora, to je dokazao i u ovom filmu, ali u svakom segmentu filma fali ono nešto malo kako bi se izdigao na više mjesto.

11.

Posljednji solo film u kojem gledamo RDJ-a kao Iron Mana nudi dobru količinu humora, emocije i obilje akcije u kojoj sudjeluje mnoštvo „manjih“ Iron Mana. Prilično loše odrađen negativac ipak ga spušta nešto niže na listi.

10.

Ambiciozniji nego original, nastavak Thora nudi dobru akciju, produbljenje karakterizacije likova i više Asgarda. Iako iskreno, i da tome nije tako, bio bi mi bolji od originala iz jednog razloga… Zachary Levi.

9.

Chris Evans prvi puta kao ultimativni good guy MCU-a pruža dobar origin story koji ipak nije nagoviještao u kojem će se smjeru nastavci razviti. Plus, povijesna pozadina filma nikako ne odmaže.

8.

Doctor Strange posljednji je film iz MCU-a, a služi kao odličan origin story u lik Stephena Strangea i daje dašak svježine u MCU uvođenjem magije. Cumberbatch se već dokazao kao odličan dodatak već impresivnoj skupini likova, a ponajbolji vizuali u filmskoj industriji općenito i trippy priroda filma nude izvrsnu i kompaktnu zabavu.

7.

Najsimpatičniji origin story i film s najbolje pogođenim humorom u MCU-u pruža možda jedan od prizemnijih pristupa bez ikakvih pokušaja stvaranja spektakla. Heist film koliko i superhero, Ant-Man je jedno od Marvelovih boljih djela.

6.

Misfitsi Marvelovog univerzuma pojavili su se niotkuda i osvojili srca svih fanova. Odličan humor, vizuali i fantastičan soundtrack potpomognuti simpatičnim likovima rezultirali su ogromnim uspjehom. Ne zaboravimo jednu od boljih cameo uloga Stana Leeja.

5.

Iako veći i „ambiciozniji“ od originalnih Avengersa, kvalitetom je ipak nešto ispod njih. Akcija je jedna od impresivnijih u MCU-u, ali manji detalji ipak ga spuštaju nešto niže na ljestvici. Veliki plus ide na uvođenje novih likova i odlična priča o liku Hawkeyea.

4.

Film kojim je sve započelo ne trudi se biti nešto previše spektakularno, već odličnom pričom uvodi lik Tonyja Starka u MCU, a RDJ-a uspostavlja kao ikonu. Prvih pola sata filma bilo je dovoljno da me osvoji, a doživljaj koji je film ostavio na mene, ali siguran sam i ostatak ljudi omogućio je sve što je nakon ovog filma uslijedilo.

3.

Heroji na jednoj strani, heroji na drugoj strani. Šibanje epskih proporcija nudi možda i najzabavniju akciju kroz sve filmove, a uvođenje Black Panthera i Spider-Mana pun su pogodak. Ne zaboravimo odličan humor te možda i „najemotivniju“ priču potpomognutu fantastičnim izvedbama koje ovaj film smještaju visoko na listu.

2.

Film s najboljim plotom u MCU-u označio je ulazak braće Russo u taj isti univerzum. Uvođenje Falcona, odlične akcijske scene (Fury u automobilu, nuff said) i već spomenuta fenomenalna priča koja na trenutke podsjeća na neke od boljih trilera rezultirale su fenomenalnim filmom, a objektivno možda i najkvalitetnijim od svih u MCU. Nezaboravno iskustvo i film u kojem bez problema mogu uživati čak i oni koji ne spadaju u ljubitelje žanra.

1.

Tata mata Joss Whedon po tko zna koji put u svojoj je karijeri isporučio. Prvi veliki team up na ekranu ispunio je sva očekivanja i pružio nam spektakl epskih razmjera u kojem smo vidjeli obilje humora, odličnih one linera i dobru priču potpomognutu odličnim Lokijem. Totalno subjektivno, ali taj utisak koji je film ostavio na mene je neizbrisiv. Prvo gledanje tolike skupine likova ne ekranu neponovljivo je ma koliko god se ta skupina širi (Civil War). Film koji me totalno ubacio u svijet superheroja i za mene zasluženo prvi na listi.

NATRAG