Europska komisija danas će na jednom mjestu okupiti šefove PlayStationa, Xboxa, Activisiona, Nvidie… Među predstavnicima država nema Hrvatske

Danas je veliki dan po pitanju Microsoftove akvizicije Activision Blizzarda. Dogovor o akviziciji teškoj 67 milijardi dolara postignut je još početkom prošle godine, međutim, agencije za zaštitu tržišnog natjecanja diljem svijeta znatno su odgodile konačnu finalizaciju.

SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija još uvijek prikupljaju dokaze, vijećaju te komuniciraju sa svim akterima kako bi zaključili hoće li Microsoft ostvariti nepoštenu tržišnu prednost golemom akvizicijom. SAD i UK u preliminarnim odlukama idu u smjeru zabrane, a dok se proces nastavlja, Europska komisija danas okuplja Jima Ryana, Phila Spencera, Bobbyja Koticka te predstavnike Nvidie, Googlea i Electronic Artsa.

Javlja to Luca Bertuzzi, novinar specijaliziran za praćenje digitalne politike EU. Na saslušanju će prisustvovati i šefovi državnih regulatornih tijela devet zemalja EU, među kojima nema hrvatskog predstavnika. Pretpostavlja se da će predstavnici Belgije, Češke, Španjolske, Njemačke, Francuske, Italije, Portugala, Finske i Švedske također dobiti riječ obznaniti kako bi akvizicija djelovala na njihovim vlastitim tržištima.

Inače, na sastanku nema predstavnika Nintenda, koji se nisu javno uspostavili Microsoftovoj kupnji Activision Blizzarda. Upravo danas, oboje su potpisali sporazum kojim se Microsoft obvezuje narednih 10 godina isporučivati Call of Duty naslove na Nintendo konzole, što je prilično neobično kada uzmemo u obzir da CoD-a već godinama nema na Nintendu. Prvenstveno zbog nedostatnog hardvera, a potom i zbog karaktera igrača koji u velikoj većini igraju na toj platformi.

Bit će zanimljivo saznati što su na saslušanju govorili i predstavnici Nvidie te Googlea, koji su javno “izrazili stav” negodovanja Microsoftove akvizicije Activisiona. Nadamo se da će barem dijelovi saslušanja biti uskoro pušteni u javnost.