FFA Focus

Astro A50: Porez na budale ili gamerska potrebitost?

Na hrvatskom tržištu slušalica, gdje uglavnom dominiraju Turtle Beach, Tritton, Razer te Sony, Astro kao proizvođač (po)najboljih gaming slušalica i nije toliko poznat ni zastupljen. Toj neslavnoj činjenici možda najviše doprinosi paprena cijena koja će u startu odbiti čak i „pro“ gamere dubljeg džepa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Out of the box

Prilikom otvaranja kutije sadržaj ostavlja odličan prvi dojam. Masivna kutija, dva velika plastična kalupa koji drže slušalice, MixAmp i kablove, uputstva na tvrdom papiru, složivi stalak za slušalice, sve odmah pokazuje da se radi o premium proizvodu. Slušalice na dodir odaju odličnu kvalitetu izrade te vrhunsku plastiku. Koliko god da možda krhko izgledaju, Astro A50 su čvrste i robusne slušalice, koje će bez ikakvih problema podnijeti sate i sate na glavi te čak i pokoji let na pod ili preko sobe. No ovo potonje nemojte isprobavati, radije gađajte zidove teniskom lopticom, jeftinije je.

Za razliku od prošlogodišnjeg modela, A50 za 2015 sadrži puno više Astro logotipova po slušalicama i MixAmp jedinici te je nemoguće da se ne skuži da imate baš Astro.

01

Kablovi, žice, žnjore

U današnje bežično doba, Astro A50 dolazi da povelikom količnom kablova, koji mu omogučavaju spajanje na PC/Mac, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 i Xbox One, dok je podrška za Wii U nažalost izostala. Bez obzira na pozamašnu količinu kablova, spojiti i upogoniti slušalice vrlo je jednostavno. Same slušalice i MixAmp jedinica dolaze tvornički uparene, što je vrlo pohvalno, no čak da ih morate ponovo upariti, to je brzo i maksimalno jednostavno te će vam oduzeti svega nekoliko sekundi. S (prekratkim) optičkim kabelom se spaja konzola s MixAmp jedinicom, dok micro USB kabel služi kao napajanje MixAmp jedinice preko USB izlaza odabrane konzole.

Prije paljenja konzola i daljnjih namještanja, poželjno je složiti stalak za njih, koji se sastoji u tri dijela koji se ne mogu rastaviti jednom kad se sastave. Namještanje postavki na konzoli (ja sam ih prvenstveno koristio za PlayStation 4, Xbox One još nisam isprobao) je jednostavno, kao i za bilo koje druge slušalice. Kada je sve spojeno i namješteno, na MixAmp jedinici se pali Power dugme i slušalice su spremne za korištenje.

05

Astro A50 ima prostrane ear padove, u koje će se udobno smjestiti većina ušiju, bez obzira na veličinu. Bogato su podstavljeni te mekano obaviju uši i gotovo da zaustave svaki dotok zvukova iz vana u uši, čak i kada nikakav zvuk ne dolazi u slušalice. Nažalost, bogato nije podstavljen „most“ preko glave, gdje se nikakvom logikom bespotrebno štedilo na spužvi te nakon dva sata igranja slušalice počinju biti mrvicu neudobne na tom predjelu glave. Srećom, dovoljno ih je mrvicu pomaknuti i problem je riješen, makar za daljnja dva sata. Nadam se da će sljedeća generacija A50 imati bogatije podstavljen taj dio i pružati igračima maksimalnu udobnost, koja nedostaje u ovima.

Na donjem dijelu lijevog ear pada se nalazi utor s mini USB kabelom te utor za kabel kojim se spaja na Xbox kontroler. Nažalost, nije moguće bežično se spojiti na Xbox, već slušalice uvijek moraju biti spojene tim kabelom sa Xbox controllerom. Također, lijevi ear pad sadži i mikrofon, koji je vrlo savitljiv te ga je moguće namjestiti u bilo koji položaj. Podizanjem mikrofona u uspravni položaj pali se mute što je fora stvar.

Desni ear pad sadrži “infinite volume rocker”, koji ima zanimljivu funkciju; bez obzira koliko ga vi vrtili dok su slušalice ugašene, prilikom paljena istih jačina zvuka će biti na identičnoj razini prije gašenja. Time se sprečava da se slučajno volume rocker odvrti na preglasno i prilikom paljena ogluši. Iznad “volume rockera” je slider za odabir modova (Casual, Media i Pro) te power tipka. Vanjsa strana desnog ear pada služi i kao balans između chata i same igre te se pritiskanjem određenog dijela vrlo lako izbalansira zvuk prema vašim trenutnim potrebama.

BAM, TRES, KABLAM… DOINK?

Sjećate se spota Black or White Michaela Jacksona? Kada mulac spoji gitaru na pojačalo i zvučnik i lansira tatu kroz krov… Takva su bila moja očekivanja s ovim slušalicama, da će me njihov zvuk lansirati kroz krov u svemir. Nažalost, Astro A50 ne ispunjava takva nerealna očekivanja, koja bi MOŽDA ispunio jedino onaj bolesni Sennheiser od $56,000… Možda…

Nakon spajanja slušalica na PlayStation 4, poslušao sam četiri pjesme koje su mi oduvijek služile za isprobavanje (ne)kvalitete audio sustava; Metallica s pjesmama Enter Sandman i Sad Bad True, Prodigy sa Smack My Bitch Up te Carl Orff s O Fortuna.

Zvuk je kristalno čist, bass dubok i ne tutnji, distorzije zvuka nema čak ni na maksimalnoj glasnoći, što se i očekuje od ovakvih slušalica. Sam bass nije umjetan, čuje se baš koliko treba i kako bi Ameri rekli „it does pack-a-punch“ iako, iskreno, meni nedostaje možda još mrvicu snage, makar da me do stropa odbaci kad već ne ide kroz krov.

U filmovima je slična priča, odličan zvuk, sve se kristalno jasno i glasno čuje te sa slušalicama čujem pozadinske zvukove koje nema šanse da čujem na TV-u. U Silent Hill: Revelation sam čuo svako jezivo zavijanje, škripanje vrata i huk vjetra, a da sam pojačao do kraja, vjerojatno bih čuo Heather kako diše i njeno srce kako lupa. Kod gledanja filmova i slušanja glazbe, poželjno je na slušalicama prebaciti na Media mod, koji je baš za filmove i glazbu. Iako nema neke pretjerane razlike između tog moda i recimo Pro moda, u Media modu je bass mrvicu naglašeniji.

02

Za kraj su na red došle i igre, čemu ove slušalice zapravo i služe. Call of Duty: Black Ops III je poslužio, pošto se taj serijal uz Halo najviše kompetitivno igra i ovakve slušalice su baš u tim serijalima najpoželjnije. Prije skakanja u multiplayer dio igre, krenuo sam s kampanjom, gdje sam naivno pojačavši glasnoću skoro oglušio. S uključenim Pro modom, svaki pucanj zvuči kao da vam je pored uha opalio, svaka eksplozija je stvarna i gotovo da se instiktivno želite baciti u zaklon, dok se kod protivničkih koraka okrećete tražeći zamišljene ljude oko sebe. Digitalni Dolby 7.1 surround pruža vrhunsku preciznost u lociranju što neprijateljske paljbe, što samih neprijatelja. U bilo kojem trenutku sam mogao ne samo odrediti je li određeni zvuk došao s lijeve ili desne strane, već precizno odrediti i visinu zvuka te njegovu udaljenost. Za kompetitivno multiplayer igranje, takva sposobnost slušalica je presudna u pobjedi.

Black Ops III ima dva zanimljiva perka: jedan gdje su vlastiti koraci stišani, a drugi gdje su koraci protivnika još izraženiji. U Search & Destroy modu igranje s ta dva perka te Astro A50 slušalicama na ušima izgleda kao bezobrazno varanje. Slušalice su toliko dobre i precizne, da prosječan igrač s njima gotovo da instant postaje semi-pro. Još mi je svježe sjećanje na Božić 2011., kada sam kupio prve Sony PlayStation Stereo slušalice s virtualnim 7.1 surroundom i na PlayStation 3 namjestio NAT Type Open. Vještine igranja u prvom Black Opsu su se odmah drastično poboljšale, dobio sam vlastiti skill update 2.0. S Astro slušalicama je taj pomak još izraženiji.

Osim u preciznom lociranju neprijatelja i svakog zvuka same igre, slušalice briljiraju i u chatu. Ljudi s kojima pričam me jasno i glasno čuju, dok mikrofon uspješno potiskuje pozadinske zvukove. U multiplayer igranju mi se nije desilo da se netko žalio da me loš(ij)e čuje ili da krčim. 

Porez na budale ili gamerska potrebitost?

Astro A50 nisu slušalice za svakoga. Audio- i filmofilima će vjerojatno nedostajati snage te će se isti vjerojatno okrenuti drugim proizvođačima (Sennheiser ili Denon) koji za filmove i glazbu nude više, uz nižu cijenu. Casual igrače željne čavrljanja i imerzivnijeg zvuka paprena će cijena odbiti, čak i one koji zahtijevaju vrhunski zvuk prilikom igranja. Takvi će kupiti Sony, Logitech, Razer ili Sharkoon, dok oni dubljeg džepa neke bolje modele Trittona ili Turtle Beacha.

Astro je prvenstveno napravljen za igrače koji traže beskopromisno precizan zvuk i pritom ne pitaju za cijenu. Takvi igrači ili igraju kompetitivno online ili imaju viška novaca. Tritton i Turtle Beach imaju svog konja za utrku u ovom segmentu, čak su cijenom sitno i povoljniji, tako da se u odabiru ultimativnih gaming slušalica uz premium cijenu ipak sve svodi na osobni odabir. Ako ste spremni na paprenu cijenu, Astro A50 će vas zauzvrat maksimalno zadovoljiti i pružiti vam sate i sate odličnog zvuka i pokvarenih osmijeha kada čujete protivnika i dočekate ga metkom, uz njegovo: „Ma kako je samo znao da sam iza ugla?“

Povezano